PrzepisZasada jest prosta, a mało kto zna. Kotlety mielone zawsze wyjdą pulchne i soczyste

Zasada jest prosta, a mało kto zna. Kotlety mielone zawsze wyjdą pulchne i soczyste

Kotlety mielone to klasyka kuchni polskiej.
Kotlety mielone to klasyka kuchni polskiej.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

14.08.2024 15:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przepis na kotlety mielone jest prosty, a ich przygotowanie też nie powinno nikomu sprawić problemów. Jednak nie zawsze wychodzą pulchne, soczyste i aromatyczne. Dlaczego tak jest? Wszystko zależy od jednej prostej zasady, o której często się zapomina.

Do przygotowania kotletów mielonych wystarczy tylko kilka składników. Są one jednak starannie dobrane i każdy pełni ważną funkcję. Mięso, jajka, bułka oraz cebula - pominięcie choćby jednego z nich na pewno wpłynie na smak kotletów. Lepiej je zastąpić, mamy kilka podpowiedzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Krótka lista składników

Lista składników jest krótka. A co z proporcjami? Większość osób dobiera składniki na oko, co nie jest wielkim błędem. Jednak ilość jednego z nich jest bardzo istotna, powinien być dokładnie odmierzony.

  • Jajka. Nadają kotletom spoistości, można je zastąpić na przykład skrobią ziemniaczaną lub kaszą manną.
  • Bułka. Odpowiada za puszystość kotletów. W tej roli sprawdzą się też namoczone płatki owsiane.
  • Cebula. Sprawia, że kotlety stają się bardziej soczyste. Nadaje się do tego też cukinia.

Zwróć uwagę!

Według wielu kucharzy ważne jest zastosowanie zasady "jedno jajko na pół kilograma mięsa". Ta proporcja zapewnia idealną konsystencję mielonych kotletów.

A co z mięsem?

Trakcyjne kotlety mielone przygotowuje się z wieprzowiny, a szczególnie polecana jest łopatka wieprzowa. Wielu kucharzy proponuje, by wybrać mięso chude i tłustsze w proporcjach 70 proc. do 30 proc. Taki podział świetnie wpływa na konsystencję i smak kotletów. Bardzo ważne jest też odpowiednie wyrobienie masy mięsnej. Musi odchodzić od naczynia i rąk. Im więcej czasu poświęcisz na wyrabianie, tym kotlety będą smaczniejsze, bardziej pulchne. Do mięsa możesz dodać zimnej wody (50 ml na kg), wtedy cały proces przebiegnie sprawniej, a kotlety na pewno nie będą suche. Przygotowane mięso dobrze jest też wstawić na około pół godziny do lodówki. Dzięki temu kotlety po usmażeniu są mięciutkie.

kotlety mielonekotletyrodzinny obiad