Te dodatki do owsianki omijaj. Zamieniają ją w kaloryczną bombę i niweczą odchudzanie
Owsianka, o której ciągle czytasz, że ma tyle zalet i polecają ją dietetycy, może łatwo stać się deserem... Wystarczy, że przeholujesz z dodatkami, które dodadzą jej mnóstwo kalorii. Na które zatem lepiej uważać, gdy w planach jest wysmuklenie sylwetki?
12.08.2024 07:30
Owsiankę na śniadanie możesz przygotować na bazie płatków zwykłych, górskich lub błyskawicznych. Jeśli chodzi o kalorie, nie ma to większego znaczenia. Tutaj najczęściej zgubne są dodatki.
Owsianka ma mnóstwo zalet. Płatki zawierają dużo błonnika, który pomaga w obniżeniu cholesterolu. Jest on też dobrą pożywką dla bakterii, więc wspiera prawidłowe działanie jelit. Ponadto płatki mają sporo magnezu, dzięki czemu wzmacniają się nerwy. Magnez wspiera też regenerację mięśni. W składzie płatków są również węglowodany złożone, więc energia uwalnia się stopniowo. Oznacza to, że owsianka zaspakaja głód na długo. Co więc może być nie tak?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dla tych, co na diecie
Owsianka polecana jest na diecie niskokalorycznej. Sprzyja utracie kilogramów przede wszystkim ze względu na błonnik, który przyspiesza metabolizm. Nie zawiera też dużo kalorii, ale syci na długo. Nie ma zatem ryzyka podjadania między posiłkami. Jednak owsianka będzie daniem dietetycznym, pod warunkiem że przygotujesz ją na wodzie, bez dużej ilości dodatków, najlepiej tylko z jabłkiem. Natomiast orzechy, suszone owoce, a także świeże, jak na przykład banany czy winogrona dodają jej sporo kalorii. Owsianka fit ma około 200 kcal, zaś z dodatkami, które znacznie podkreślają jej smak, ale też wartość kaloryczną, nawet ponad 400 kcal.
Na te dodatki do owsianki uważaj
Cukier. Płatki owsiane mają taki nijaki smak, więc je dosładzasz? W ten sposób mają więcej kalorii. Cukier prowadzi też do wahań poziomu glukozy we krwi, co przyczynia się do napadów głodu. Dlatego znacznie lepiej posolić owsiankę (wystarczy szczypta soli), co doda jej smaku, niż ją posłodzić.
Syropy, frużeliny i dżemy. To nie jest dobry zamiennik owoców. Zawierają mnóstwo cukru. Świeże owoce, nawet te kaloryczne, mają zaś witaminy, minerały oraz dodatkową dawkę błonnika.
Owocowe jogurty. Najczęściej zawierają sporo cukru. Lepiej wybrać jogurt naturalny i połączyć go ze świeżymi owocami.
Suszone owoce. Dostarczają dużo witamin i minerałów, ale są kaloryczne, więc zajadanie się nimi może utrudnić odchudzanie. Lepiej zachować umiar.
Czekolada. Jeśli już to zdecyduj się na gorzką. Czekolada mleczna czy nadziewana to kolejne źródła cukru i tłuszczu, które dostarczają sporo kalorii.
Masło i śmietana. Te dodatki sprawiają, że owsianka jest bardziej kremowa. Jednak, wiadomo są tłuste i kaloryczne.