PoradyWzdęcia przestaną być problemem. Dietetyczka radzi, co trzeba zjeść na śniadanie

Wzdęcia przestaną być problemem. Dietetyczka radzi, co trzeba zjeść na śniadanie

Wzdęcia to powszechna dolegliwość. Skarży się na nią ponad 20 proc. osób, a jej przyczyny nie zawsze da się łatwo określić. Jednak często mogą pomóc nawet drobne zmiany w diecie. O jednej z niej opowiedziała ekspertka. Zwróciła uwagę na produkt, który warto jeść już od rana.

Co jeść na śniadanie, aby nie mieć wzdęć?
Co jeść na śniadanie, aby nie mieć wzdęć?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Vladislav Gudovskiy

01.08.2024 07:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy zaczynają się kłopoty ze wzdęciami, z reguły największą wagę przykładamy do kolacji. A to dlatego, że brzuch zaczyna przypominać balon dopiero wieczorem. Jednak lekarz i dietetyczka, którzy wypowiedzieli się dla magazynu Vogue, radzą, by zwrócić uwagę na to, co jemy już rano, podczas śniadania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wzdęcia nasilają się wieczorem

Dr Fermín Mearin Manrique z Centrum Medycznego Teknon i członek stowarzyszenia Top Doctors twierdzi, że wzdęcia najczęściej nasilają się w ciągu dnia, ale najmniej odczuwamy je po przebudzeniu, a najbardziej dokuczliwe są wieczorową porą. Przyczyną tego stanu rzeczy może być fakt, że gazy stopniowo gromadzą się w jamie brzusznej w ciągu dnia i wypełniają ją, osłabiając mięśnie brzucha. Dlatego, aby złagodzić wzdęcia, dobrze jest zacząć im zapobiegać już od rana.

Naturalne działanie

Jak to zrobić? Trzeba zacząć od wzmacniania flory bakteryjnej już od godzin porannych. Jest na to prosty sposób — wystarczy śniadanie wzbogacić o jogurt naturalny.

— Z wielu badań naukowych wynika, że dieta bogata w naturalne probiotyki, w tym jogurty, umożliwia zróżnicowanie flory bakteryjnej jelit i złagodzenie wzdęć. Jogurty zawierają żywe kultury bakterii, które zasiedlają przewód pokarmowy, ułatwiając procesy trawienne, dlatego odgrywają niezwykle istotną rolę w dbałości o zdrowie jelit — wyjaśnia dietetyczka Paula Martín Clares.

Krótki skład

Specjalistka poleca jogurty naturalne i to oczywiście te, które mają bardzo krótki skład. Przestrzega też, że tak skutecznie nie działają jogurty owocowe.

— Należy uważać z jogurtami smakowymi, ponieważ zawierają cukier, substancje słodzące i barwniki. Aby wzbogacić smak, jako dietetyczka polecam zakup jogurtu w 100 proc. naturalnego i dołożenie do niego owoców — dodaje.

Dobry zamiennik

Jogurt można na zmianę pić z kefirem. To kolejny produkt, który świetnie wpływa na florę bakteryjną. Kefir jest jednym z najlepszych produktów probiotycznych, który przyczynia się do zrównoważenia flory bakteryjnej jelit, ułatwia trawienie, reguluje zaparcia, wzdęcia i gazy.