PrzepisZupyWcale nie z botwinki. Babcia Jadzia najlepszy chłodnik na upały robi z innego warzywa

Wcale nie z botwinki. Babcia Jadzia najlepszy chłodnik na upały robi z innego warzywa

Każdy, słysząc słowo "chłodnik", od razu kojarzy go z różową kompozycją z botwinki. Ale nie ja. Mój ulubiony chłodnik, przyrządzany przez moją babcię, jest robiony z innego warzywa, Smak tej zupy nie zmienił się od 30 lat, a ja nadal jestem jej największym fanem w rodzinie.

Chłodnik ogórkowy - najlepszy, jaki jadłem
Chłodnik ogórkowy - najlepszy, jaki jadłem
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | lilecha75

24.06.2024 07:14

Chłodnik to zupa, której naturalnym środowiskiem są upały. To właśnie wtedy zimne danie z warzyw (no dobrze, zwykle rzeczywiście jest to botwinka, o czym już zresztą pisaliśmy) osiąga największą popularność. Nic dziwnego — płynące z chłodnika orzeźwienie jest jak znalazł na wysokie, letnie temperatury. Muszę jednak zaznaczyć, że w moim przypadku lepiej sprawdza się inne niż klasyczne wydanie chłodnika. Nauczyła mnie tego babcia już za czasów mojej młodości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chłodnik z ogórka — specjał babci Jadzi z Mazur — zawsze smakował mi najbardziej, a staruszka przygotowuje go do dziś. Nie zawsze jest nam jednak dane zobaczyć się latem, dlatego musiałem samemu nauczyć się przyrządzać ten specjał. Jak się okazuje — to nic specjalnie trudnego. I chociaż być może mój chłodnik nie smakuje tak dobrze, jak ten babciny, to sekret tkwi raczej w tym, kto go serwuje, a nie w składnikach. Wniosek? Warto nadawać swoim potrawom magii, choćby poprzez serwowanie ich swoim najbliższym.

Chłodnik z ogórka na lato

Składniki:

  • 6 ogórków gruntowych,
  • 1/2 ząbka czosnku,
  • 400 g jogurtu naturalnego,
  • sól, pieprz,
  • 1/2 pęczka koperku,
  • 2 jajka,
  • garść ziemniaków.
Chłodnik ogórkowy najlepiej smakuje latem
Chłodnik ogórkowy najlepiej smakuje latem© Canva | timolina

Sposób przygotowania:

  1. Ogórki umyj i obierz. Zetrzyj je na dużych oczkach tarki i wymieszaj z przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Następnie dodaj także jogurt naturalny i przyprawy (sól i świeżo mielony pieprz). Na koniec wsyp drobno posiekany koperek.
  2. Wstaw chłodnik do lodówki. W międzyczasie ugotuj ziemniaki i jajka.
  3. Kiedy zupa będzie już mocno chłodna, wyjmij ją z chłodziarki i zmieszaj z ziemniakami. Na wierzchu połóż jajka i gotowe. Babciny chłodnik już na ciebie czeka — zjedz go w najbliższy upalny dzień. Smacznego!
Wybrane dla Ciebie