PoradyZnany dietetyk powiedział, czy herbata jest zdrowsza od kawy. Nie ma złudzeń

Znany dietetyk powiedział, czy herbata jest zdrowsza od kawy. Nie ma złudzeń

kawa czy herbata? - Pyszności; foto: Canva oraz Facebook; konto: Dr Michał Wrzosek
kawa czy herbata? - Pyszności; foto: Canva oraz Facebook; konto: Dr Michał Wrzosek

17.02.2023 16:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Michał Wrzosek, dietetyk i trener sportowy, postanowił raz na zawsze wyjaśnić, co jest zdrowsze: kawa czy herbata. Specjalista przygotował ranking wad i zalet, a pojedynek między tymi dwoma napojami był naprawdę zacięty. 

Kawa i herbata to jedne z najpopularniejszych napojów w Polsce. Zazwyczaj to właśnie jedno z nich wybieramy jako element naszego porannego rytuału. Oba też obrosły, swojego czasu, w solidną liczbę mitów i pomówień. A jak wygląda prawda? Który napój jest zdrowszy? Subiektywnej oceny podjął się prawdopodobnie najbardziej znany polski dietetyk.

Kawa czy herbata? Odpowiedź specjalisty

Michał Wrzosek już od lat udziela porad żywieniowych. Środkiem przekazu dietetyka jest internet: działa on prężnie zarówno na Facebooku, jak i Instagramie czy YouTube. I to właśnie w mediach społecznościowych Wrzosek zamieścił ostatnio krótkie video, w którym podsumowuje pojedynek kawy i herbaty na zdrowotne właściwości.

Herbata - Pyszności; foto: Canva
Herbata - Pyszności; foto: Canva

Kofeina

Wyższą zawartość kofeiny w kawie niż herbacie Michał Wrzosek uznał za punkt dla tej pierwszej. Dietetyk zaznaczył jednak, że tego związku chemicznego powinny unikać dzieci i młodzież. Dla nas, dorosłych, takie działanie kawy ma jednak sens.

Antyoksydanty

Jeśli chodzi o antyoksydanty, herbata ma ich dużo. Dla niektórych niemałym zaskoczeniem może być jednak to, że... kawa ma ich o wiele więcej. Te przeciwutleniacze odgrywają ważną rolę w neutralizowaniu wolnych rodników. Słowem: kolejny plus dla kawy.

Wpływ na serce

Michał Wrzosek bez najmniejszego zawahania stwierdził, że oba te napoje mają dobry wpływ na serce i ciężko stwierdzić, które w tej dziedzinie przeważa. Kawa czy herbata? Oba!

Wchłanianie żelaza

Jak twierdzi dietetyk, herbata w większym stopniu ogranicza wchłanianie żelaza. Postanowiliśmy się dokształcić i nie mamy innego wyjścia niż przyznać Wrzoskowi rację. Jak czytamy na portalu swisslab.pl, filiżanka nawet słabej herbaty upośledza wchłanianie żelaza nawet o 60-70%. Zdecydowanie lepiej więc nie pić jej do posiłku.

Kalorie

Oba napoje nie dostarczają zbędnych kalorii. Według Michała Wrzoska wykazują się one wręcz odwrotnym działaniem: oba pomagają schudnąć.

W podsumowaniu dietetyk mówi, że nie trzeba wybierać między tymi napojami, bo oba są - ogólnie rzecz biorąc - zdrowe. Mimo wszystko w tym zaciętym pojedynku kawa prezentuje się po prostu lepiej.

A więc... kawa czy herbata? Nieistotne jak odpowiesz: i tak przyda ci się ten przepis na słodkie bułeczki śniadaniowe. Prosto z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także