PoradyNigdy nie dopuść do pienienia się oleju na patelni. Gorzej się nie da

Nigdy nie dopuść do pienienia się oleju na patelni. Gorzej się nie da

Dlaczego olej się pieni? - Pyszności; Foto Canva.com
Dlaczego olej się pieni? - Pyszności; Foto Canva.com

16.12.2022 16:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W związku z tym, że już niedługo początek karnawału, to w wielu domach najchętniej wybieranym przysmakiem będą pączki. Te w domowym wydaniu są najlepsze. Podczas ich smażenia, coraz częściej występującym problemem jest pieniący się olej. Dlaczego olej się pieni? To nie zwiastuje nic dobrego.

Dlaczego olej się pieni? Możesz uniknąć tego problemu

Chyba każdy miłośnik i miłośniczka pączków lub chruścików spotkali się z takim problemem, jaki jest pieniący się olej podczas smażenia. Rarytasy wchłaniają więcej tłuszczu i łatwiej o ich przypalenie, a cała kuchnia jest zachlapana gorącym tłuszczem. Okazuje się jednak, że tych problemów można uniknąć w bardzo prosty sposób. Dlaczego olej się pieni? Problem ten jest spowodowany przede wszystkim tym, że nasz tłuszcz został zbyt mocno rozgrzany. Niezwykle ważna jest tu odpowiednia temperatura rozgrzania.

Smażenie na patelni - Pyszności; Foto: Canva.com
Smażenie na patelni - Pyszności; Foto: Canva.com

Przyczyn pienienia się oleju, należy dopatrywać się również w przypadku, gdy do smażonych dań dodamy zbyt dużo mąki lub gdy na patelnię wrzucimy zbyt dużą ilość faworków na raz. W takiej sytuacji wchłoną one więcej tłuszczu i będzie można je przypalić. Jeśli olej pieni się na patelni, to wystarczy, że wrzucimy do tłuszczu kawałek surowego ziemniaka. W ten sposób unikniemy tego problemu.

Co należy robić, aby olej się nie pienił?

Zgodnie z tym, co zostało wyżej wspomniane, przyczyn pienienia się oleju może być kilka. Jeśli zastanawiasz się nad tym, dlaczego olej się pieni i jak odpowiednio smażyć pączki lub faworki, to wiedz, że:

  • zadbaj o odpowiednią temperaturę oleju - sprawdzisz ją, wrzucając np. jeden chruścik na próbę;
  • ważne jest równomierne rozgrzanie naczynia, na którym smażone są pączki lub faworki;
  • pamiętaj, by kierować się wyczuciem w podstawowych pracach kuchennych - ciasto nie może być oprószone zbyt dużą ilością mąki;
  • staraj się używać wysokiej jakości oleju do smażenia;
  • wyschnięteciasto również może być przyczyną pienienia się oleju.

Szukasz inspiracji na szybki i smaczny deser, idealny na każdą porę? Zobacz na naszym kanale YouTube, jak zrobić wuzetkę bez pieczenia z bitą śmietaną:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także