Dodaj do smażenia kurek. Będą chrupiące i nie podejdą goryczą
20.08.2024 10:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Uwielbiamy kurki, kurkowe sosy i kurkowe zupy. Niestety niekiedy grzyby te płatają nam figle i nabierają gorzkości. Zwykle nie mamy na to wpływu, ponieważ goryczka jest charakterystyczna dla grzybów zebranych w czasie suszy i upałów. Niemniej niekiedy można zniwelować nieprzyjemny posmak. Zobacz, jak smażyć kurki, by mieć pewność, że wyjdą idealne.
Gorzkie kurki nie są standardem, a odpowiednia obróbka może pomóc zapobiec pojawianiu się goryczki. Zasady są proste.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak smażyć kurki, by były chrupiące i jędrne?
Zanim przystąpisz do smażenia kurek, dokładnie je oczyść, by później nie zgrzytały między zębami. Jeśli szukasz najlepszego sposobu, przejdź TUTAJ. Gotowe, czyste i osuszone kurki najczęściej smażymy w całości, jeśli jednak trafił ci się jakiś większy okaz, możesz go przekroić, by usmażył się równomiernie razem z innymi. Istotny jest czas smażenia kurek. Znany kucharz i autor książek kucharskich, Andrzej Polan radzi, by kurki smażyć kilkanaście sekund. W przeciwnym razie staną się gumowate. Warto wiedzieć, że kurkę można jeść na surowo - nie trzeba więc "przeciągać" jej na patelni w nieskończoność.
Kurki, podobnie jak pieczarki czy inne grzyby, smażymy partiami. Unikaj wrzucania dużej porcji grzybów na patelnię na jeden raz, ponieważ zamiast smażyć, zaczną się dusić oraz nie będą ugotowane równomiernie. Jeśli mowa o smażeniu kurek, warto zwrócić uwagę na tłuszcz. Grzyby bardzo dobrze smakują, jeśli są smażone na maśle klarowanym.
Kolejną istotną kwestią jest doprawianie grzybów. Każda gospodyni ma swój stały zestaw przypraw i dodatków. Z kurkami doskonale komponuje się cebula i czosnek, a także szałwia czy zielona pietruszka. Jeśli jednak nie chcesz rozmoczonej papki na patelni, z doprawianiem grzybów wstrzymaj się do samego końca obróbki. Przedwcześnie dodana sól sprawi, że kurki puszczą wodę i stracą uzyskaną podczas smażenia chrupkość i sprężystość.
Co trzeba zrobić, żeby kurki nie były gorzkie?
Problem gorzkich kurek najczęściej dotyczy okazów mrożonych. Jeśli zajmujemy się świeżymi, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, by uniknąć goryczki w grzybach. Niektórzy zalecają moczenie grzybów w mleku, jednak trzeba być świadomym, że wówczas kurki wchłoną płyn i mogą stać się gąbczaste.
Chcąc zachować ich chrupkość i sprężystość, wrzuć kurki na dobrze rozgrzane masło klarowane (pamiętaj, by do smażenia kurek użyć niewielkiej ilości tłuszczu), a pod koniec smażenia dodaj nieco soku z cytryny i miodu. Dzięki temu kurki będą chrupiące, a ich smaku nie zdominuje gorycz. Zrezygnuj z oliwy, która może spotęgować gorzki smak kurek. Jeśli trafiły ci się gorzkie okazy, pamiętaj, że zniwelujesz ten posmak, dodając do kurek słodką śmietankę oraz świeże zioła.