PoradyAndrzej Polan ostrzega. "Nie mordujcie kurek na patelni"

Andrzej Polan ostrzega. "Nie mordujcie kurek na patelni"

Andrzej Polan tłumaczy, jak długo smażyć kurki na patelni - Pyszności; Fot. Pixabay/Facebook" Andrzej Polan (screenshot)
Andrzej Polan tłumaczy, jak długo smażyć kurki na patelni - Pyszności; Fot. Pixabay/Facebook" Andrzej Polan (screenshot)
20.07.2023 11:34

Złote skarby lasu. Na uwielbiane przez wielu kurki trwa właśnie sezon. Nie każdy jednak jest zapalonym grzybiarzem. Ci, którzy po grzyby idą do sklepu, muszą liczyć się z niemałym wydatkiem. Załóżmy jednak, że już jesteśmy w ich posiadaniu. Jak zatem zabrać się za nie, by pozostały jędrne i chrupiące, a piasek nie zgrzytał nam między zębami?

Sposobem na idealne kurki podzielił się Andrzej Polan - znany kucharz i autor książek kulinarnych. Polan jest również restauratorem - w Warszawie prowadzi słynną „Małą Polanę Smaków”. Jako osobowość telewizyjna często pojawia się w kulinarnych show. W mediach społecznościowych zaś dzieli się wiedzą dotyczącą kulinariów. Tym razem w krótkim wideo wyjaśnił, jak przyrządzić kurki. 

Jak długo smażyć kurki na patelni? Oto najlepsza technika

"Delikatne, subtelne, piękne, pachnące" - opisał kurki Andrzej Polan w filmiku udostępnionym na jego profilu na Facebooku. W wideo tym doradził internautom, jak najlepiej przyrządzić pieprzniki, by dobrze smakowały, zachowały chrupkość i jędrność. Specjalista wskazał na  jeden, powszechnie popełniany przez wielu błąd. Mowa konkretnie o zbyt długim smażeniu kurek.

- Co z nimi zrobić, żeby najlepiej smakowały? Przede wszystkim nie możemy ich zamordować na patelni. Pamiętajcie, zawsze masło, najlepiej klarowane, do tego wrzucamy kurki, smażymy około 10-12 sekund. One mają tylko puścić sok i być chrupiące. Sól, pieprz, natka pietruszki i  jesteśmy w domu - tłumaczy Andrzej Polan.

Jeśli smażysz kurki dłużej, niż zaleca to Polan, grzyby mogą stać się gumowane i zyskać nieprzyjemny smak. Warto wiedzieć, że kurkę można jeść na surowo - nie trzeba więc "przeciągać" jej na patelni w nieskończoność. Wrzuć grzyby na rozgrzany tłuszcz na chwilę, by nabrały chrupkości i koloru. Tyle wystarczy, by móc bezpiecznie zjeść kurki. Sól, pieprz i świeże zioła dodaj na końcu.

Kurki - Pyszności; Foto Canva.com
Kurki - Pyszności; Foto Canva.com

Mycie kurek. Co zrobić, by nie napęczniały?

Andrzej Polan tłumaczy też, jak czyścić kurki. Podkreśla, by nigdy nie wrzucać ich do zimnej wody na dłużej - kurki bowiem zachowują się jak gąbka. Mogą więc napęcznieć, pochłaniając wodę, tym samym tracąc jędrność i chrupkość. Kucharz poleca, by grzyby te oczyścić pędzelkiem (jeśli nie są mocno zabrudzone) lub opłukać je szybko w wodzie.

Jednym z najczęściej stosowanych patentów jest czyszczenie kurek za pomocą gorącej wody i soli (grzyby moczone w ciepłych płynach nie nasiąkają nimi). Kurki należy zalać gorącą wodą i dodać sól (1 płaska łyżeczka na litr wody). Wymieszajcie całość, a zgromadzony w kurkach piasek powinien opaść na dno. Czynność tę zaleca się powtórzyć trzy razy. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także