PoradyPołącz sól z tym produktem i nałóż je na przypalone jedzenie w piekarniku. Po 15 minutach brud zniknie

Połącz sól z tym produktem i nałóż je na przypalone jedzenie w piekarniku. Po 15 minutach brud zniknie

Jak czyścić piekarnik solą? - Pyszności; Foto Canva.com
Jak czyścić piekarnik solą? - Pyszności; Foto Canva.com
23.12.2022 16:50

Okazuje się, że czyszczenie piekarnika może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z zaschniętym jedzeniem i tłuszczem, które jest niezwykle trudno usunąć. Jeśli chcesz mieć czysty piekarnik, to poznaj sposoby, dzięki którym dowiesz się, jak czyścić piekarnik solą.

Sól dobra na wszystko - czyli jak czyścić piekarnik solą?

Okazuje się, że najlepsze są te najprostsze rozwiązania. Dlatego też, jeśli chcesz zachować czysty piekarnik, to warto zastosować domowy patent z solą. Jak czyścić piekarnik solą? Wystarczy, że zabrudzone fragmenty piekarnika i blach posypiemy obficie solą i następnie rozgrzejemy piekarnik. Gdy sól stanie się brązowa, to wyłączamy piekarnik, wysypujemy ją i przecieramy piekarnik wilgotną ścierką lub gąbką.

Piekarnik - Pyszności; Foto: Canva.com
Piekarnik - Pyszności; Foto: Canva.com

Gdy mamy do czynienia z nieco trudniejszymi zabrudzeniami, to dobrze jest zastosować specjalną pastę z soli i parafiny. Ten sposób, w szczególności poleca portal kuchnia.wp.pl. Parafinę możemy nabyć w aptece. Jedną łyżeczkę tego produktu mieszamy z 2 łyżkami soli. Tak powstałą pastę nakładamy na szczególnie zabrudzone miejsca i po około 20 minutach ścieramy. Później pozostaje nam już umyć nasz piekarnik ciepłą wodą z dodatkiem soli.

Nie tylko sól - czym jeszcze wyczyścić piekarnik?

Jeśli już wiecie, jak czyścić piekarnik solą, to warto przedstawić Wam również inne domowe sposoby, dzięki którym piekarnik będzie błyszczał po każdym pieczeniu ciast lub mięs. Najlepsze są te najprostsze rozwiązania.

Jak wyczyścić ruszt piekarnika - Pyszności; Foto Canva.com
Jak wyczyścić ruszt piekarnika - Pyszności; Foto Canva.com

Przypalenia i brud w piekarniku możecie wyczyścić:

  • parą wodną- wystarczy wstawić naczynie żaroodporne z wodą do piekarnika rozgrzanego do 140 stopni; po kilku minutach czyścimy piekarnik;
  • mieszanką ciepłej wody z octem - taką miksturą usuniemy te lżejsze zabrudzenia;
  • pastą z sody oczyszczonej - sodę należy wymieszać z wodą, solą i kilkoma kropelkami płynu do mycia naczyń;
  • gotowymi preparatami chemicznymi - jednak nic nie zastąpi składników domowej roboty.

Pamiętaj o tym, by regularnie dbać o czystość piekarnika. Dzięki temu oszczędzimy swój czas i pracę, a także przedłużymy żywotność naszego urządzenia.

Lubisz różnorakie wypieki? Z pewnością zainteresuje Cię przepis na choinki z ciasta francuskiego z kolorowymi pastami. Przepis znajdziesz na naszym kanale YouTube:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także