PoradyTen sposób pozwoli ci sprawdzić, czy jajka są świeże. Zrobisz to jeszcze przed ich zakupem

Ten sposób pozwoli ci sprawdzić, czy jajka są świeże. Zrobisz to jeszcze przed ich zakupem

Jajka - Pyszności; Foto Canva.com
Jajka - Pyszności; Foto Canva.com
16.03.2023 11:47

Zależy ci na tym, by sprawdzić, czy jajka są świeże i nadają się do jedzenia? Zamiast wkładać je do wody, możesz ocenić ich świeżość jeszcze podczas robienia zakupów. Na co należy zwrócić szczególną uwagę i jak to zrobić?

Nie tylko test wody - jak sprawdzić, czy jajka są świeże?

Zbliża się Wielkanoc. To czas, kiedy jajka będą wykorzystywane w naprawdę dużej ilości - do żurku, ciast, faszerowania, czy sałatki jarzynowej i innych dań. Z pewnością, zależy ci na tym, by ten produkt był stosunkowo świeży. Kupując je w sklepie, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ich datę ważności oraz na sam wygląd, który pozwoli ci ocenić, czy nadają się do spożycia. Ale jest coś jeszcze, co pozwoli ci ocenić ich świeżość.

Jajka - Pyszności - Fot. Unsplash
Jajka - Pyszności - Fot. Unsplash

Najczęściej praktykowanym sposobem, który pozwala ocenić fakt, czy jajka są świeże, jest test wody, który przeprowadza się w swoim domu. Okazuje się jednak, że jest pewien sposób, który pozwoli ci to ocenić już podczas dokonywania zakupów. Najważniejszy jest tu przede wszystkim wygląd skorupki. Pamiętaj, że musi być ona jednolita, matowa i bez żadnych przebarwień. To tylko jeden ze sposobów, który pozwoli ci sprawdzić świeżość jajek. Bo jest coś jeszcze.

Oceń świeżość jajek podczas zakupów - zrób to w bardzo prosty sposób!

Oczywiście, wygląd skorupki jest bardzo ważny, ale w tym wszystkim najważniejsza jest zawartość jajek, w postaci białka i żółtka. Niezależnie od tego, czy kupujesz jajka na targu, czy w sklepie, ich świeżość możesz sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że weźmiesz jajko w dłoń i potrząśniesz nim energicznie przy uchu. W przypadku, gdy usłyszysz świst powietrza, to możesz kupić je bez żadnych obaw. To znak, że są świeże.

W przypadku, gdy w jajku usłyszysz chlupanie, to jasny sygnał, że dobrze jest zastanowić się nad ich zakupem. Takie jajka nie są pierwszej świeżości, dlatego dobrze będzie kupić je gdzie indziej.

Jak sprawdzić świeżość jajek w domu i gdzie je przechowywać?

Wspomniany przez nas wcześniej test wody to dość popularna metoda, która pozwala sprawdzić świeżość jajek, po powrocie do domu. Wystarczy, że całe jajko włożysz do naczynia wypełnionego wodą. Gdy opadnie na dno, to znak, że jest świeże. Jeśli będzie unosić się na powierzchni, to jasny sygnał, że nie jest świeże.

Wybijanie jajek do miski - Pyszności; Foto: Canva.com
Wybijanie jajek do miski - Pyszności; Foto: Canva.com

Druga metoda to rozbicie jajka na talerzyku - gdy białko trzyma się blisko żółtka i nie rozlewa się na boki, to oznacza, że jajko jest świeże.

Pamiętaj, że na świeżość jajek istotny wpływ ma sposób ich przechowywania. Nie do końca dobrą opcją będzie przechowywanie ich na drzwiczkach lodówki. Jajka są tu narażone na wahania temperatury, przez co jajka będą się szybciej psuć. Optymalna temperatura przechowywania wynosi 20 stopni Celsjusza. Świetnie sprawdzi się tu zatem domowa spiżarnia.

Zobacz na naszym kanale YouTube, jak zrobić niezwykłe miseczki a'la carbonara:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także