PoradyJak uratować zwarzony sos? Przede wszystkim nie panikuj, mamy sprawdzone od lat rozwiązanie

Jak uratować zwarzony sos? Przede wszystkim nie panikuj, mamy sprawdzone od lat rozwiązanie

Jak uratować zwarzony sos? - Pyszności; Foto: Canva.com
Jak uratować zwarzony sos? - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
23.08.2022 10:59

Sos to niekiedy nieodłączona część potrawy. Ważne jest w takim razie, aby został prawidłowo przygotowany. Niestety zdarza się czasami, że dodatek ten się warzy. W takiej sytuacji traci on na swojej konsystencji i smaku. Jak możemy uratować zwarzony sos?

Jak zrobić idealny sos?

Sos - Pyszności
Sos - Pyszności

Prawidłowo przygotowany sos odznacza się z reguły kremową, gładką i jednolitą konsystencją. Często wzbogacamy nim nasze potrawy. Dzięki temu nadajemy daniom wyjątkowego smaku i aromatu.

Jednak niekiedy sos się warzy. W takiej sytuacji traci on na konsystencji, która zazwyczaj się rozwarstwia. W efekcie sos nie tylko wygląda wyjątkowo nieapetycznie, ale jest również niesmaczny.

Zwarzony sos często ląduje w koszu. W ten sposób nie tylko tracimy składniki i czas, ale również pieniądze. Czy można w takim razie uratować zwarzony sos? Okazuje się, że tak - poniżej przedstawiamy jak to zrobić.

Jak uratować zwarzony sos?

Sos holenderski - Pyszności; Foto: Canva.com
Sos holenderski - Pyszności; Foto: Canva.com
  • Użyj zimnej wody

Zdejmij garnek, w którym znajduje się sos, z ognia. Następnie zanurz go w zimnej wodzie i dokładnie wymieszaj sos. Niektórzy, zamiast zanurzać naczynie w wodzie, dodają do sosu łyżkę zimnej wody lub kostkę lodu.

  • Użyj śmietany

Jeśli nie chcesz dodawać do zwarzonego sosu zimnej wody, równie dobrze możesz dodać do niego łyżkę zimnej śmietany. Okazuje się, że jest to również skuteczny sposób na uzyskanie idealnej konsystencji.

  • Użyj mąki kukurydzianej

Aby uratować zwarzony sos, możesz użyć także niewielkiej ilości mąki kukrydzianej. Wystarczy dodać 2 łyżeczki tego składnika do sosu i całość dokładnie roztrzepać za pomocą trzepaczki.

Jak zagęścić bardzo rzadki sos?

Niekiedy wyjdzie nam wyjątkowo rzadki sos. W jaki sposób możemy go zagęścić? Okazuje się, że świetnie sprawdzi się tutaj mąka. Wystarczy dokładnie wymieszać jedną łyżkę mąki z niewielką ilością ciepłej wody. Następnie całość wlewamy do gotującego się sosu.

Okazuje się, że sos możemy z łatwością zagęścić również poprzez dodatek innych składników. W związku z tym niektórzy dodają niewielką ilość śmietany, masła, a nawet serka topionego.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować zapiekane naleśniki krok po kroku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także