PrzepisJak zmniejszyć rachunek za prąd? Porzuć złe nawyki, a zaoszczędzisz sporą sumę

Jak zmniejszyć rachunek za prąd? Porzuć złe nawyki, a zaoszczędzisz sporą sumę

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock

Inflacja dotknęła każdego z nas. Wiele osób szuka oszczędności w każdej dziedzinie życia. Okazuje się, że w kuchni również można sporo oszczędzić. Wystarczy pozbyć się złych nawyków z kuchni i patrzeć, jak rachunki za prąd maleją.  

Szalejąca drożyzna potrafi spędzić sen z powiek. Nie ze wszystkiego możemy jednak zrezygnować, więc warto skupić się na szukaniu oszczędności. Duże pole do popisu mamy na przykład w kuchni. Podpowiadamy, jakich nawyków należy się wyzbyć, by zmniejszyć rachunek za prąd.

Jak zmniejszyć rachunek za prąd? Te sprzęty to podstawa

Oszczędzanie na prądzie warto zacząć w kuchni. Dobre nawyki mogą sprawić, że w kieszeni zostanie nam znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. To szczególnie ważne, jeśli codziennie korzystamy z kuchni, przygotowując posiłki w domu.

Kupując kuchenne sprzęty, warto wybierać energooszczędne modele. Ważne jest również ich odpowiednie ustawienie. Nie powinniśmy stawiać sprzętów chłodzących obok urządzeń grzewczych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ciepło przez nie wytwarzane wymusza na chłodziarko-zamrażarce dodatkową pracę. Dobrym nawykiem jest niepozostawianie otwartych drzwi lodówki, gdyż może się do niej dostać ciepło.

Jak zmniejszyć rachunek za prąd? Zacznij od kuchni. Fot.unsplash
Jak zmniejszyć rachunek za prąd? Zacznij od kuchni. Fot.unsplash

Ogromną oszczędnością wody, czasu, ale i prądu jest zmywarka. Warto jednak pamiętać o tym, by włączać zmywarkę dopiero wtedy, gdy będzie zapełniona. Należy też dobierać program odpowiednio do zabrudzeń, co pozwoli nam w pełni wykorzystać potencjał urządzenia i nie narazi nas na konieczność kolejnego mycia, by całkowicie usunąć zabrudzenia.

Jak gotować, by oszczędzić? Te triki są proste, ale skuteczne

Choć gotowanie w domu samo w sobie jest oszczędnością, to nic nie stoi na przeszkodzie, by oszczędzić jeszcze więcej. Przede wszystkim należy zadbać o to, by garnki i patelnie były dobrze wyczyszczone od spodu, dzięki czemu poprawimy przepływ ciepła.

Jak zmniejszyć rachunek za prąd? Zacznij od kuchni. Fot.unsplash
Jak zmniejszyć rachunek za prąd? Zacznij od kuchni. Fot.unsplash

Dużą oszczędnością - zarówno pieniędzy, jak i czasu - będzie również gotowanie pod przykrywkami do garnków.  Doskonale sprawdzi się to w przypadku gotowania wody czy zup, ponieważ takie czynności nie wymagają zbyt częstego mieszania. Z kolei w przypadku pieczenia w piekarniku, powinniśmy w miarę możliwości zrezygnować z otwierania drzwiczek od piekarnika, gdyż wpuszczanie chłodnego powietrza do środka zmusza urządzenie do zużywania większej ilości energii.

Szukasz pomysłu na obiad? Wypróbuj przepis na pyszne pulpety po cygańsku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także