NewsyJan i Helena Lubomirscy i ich święta. Co podadzą w czasie Bożego Narodzenia? Jakie potrawy?

Jan i Helena Lubomirscy i ich święta. Co podadzą w czasie Bożego Narodzenia? Jakie potrawy?

Jan i Helena Lubomirscy i ich święta. Co podadzą w czasie Bożego Narodzenia? Jakie potrawy?
Ewa
26.12.2021 14:07

Jan i Helena Lubomirscy w zeszłym roku wzięli ślub i stali się bardzo aktywni w social mediach. Zdradzili, co gościć będzie na ich świątecznym stole. Prawdzie rarytasy! Jakie potrawy podadzą gościom w Boże Narodzenie?

Kim jest Jan Lubomirski?

Książę Jan Lubomirski-Lanckoroński i hrabianka Helena Mańkowska wywodzą się z długowiecznych rodów szlacheckich z tradycjami. Media okrzyknęły ich polską parą roylasów, chociaż tytuły szlacheckie w Polsce już nie funkcjonują.

Małżonkowie chętnie dzielą się swoim królewskim, pałacowym życiem. W wywiadzie dla magazynu Viva zdradzili, co podane zostanie na ich świątecznym stole.

Święta u Lubomirskich. Jakie dania na Wigilię?

Mogłoby się wydawać, że wigilijna kolacja wygląda podobnie we wszystkich domach: pyszny barszcz z uszkami, domowe pierogi, smażona ryba. Każdy z nas czeka cały rok na świąteczne przysmaki. Ale nie u Lubomirskich. Jakie dania na Wigilię przygotował słynny ród?

Święta spędzimy w Lubniewicach przy tym stole, który widać na zdjęciach, ale będzie więcej nakryć. Dołączą do nas moi rodzice, moje dzieci z pierwszego małżeństwa – Jeremi i Weronika. Być może uda nam się również pozyskać część rodziny mojej małżonki, która ma w Polsce dwóch braci mówił Jan Lubomirski-Lanckoroński.

Tradycja świątecznych dań w szlacheckiej rodzinie sięga cztery wieki wstecz. To właśnie w tej rodzinie powstała pierwsza w Polsce książka kucharska. Wyszła ona spod ręki kuchmistrza Stanisława Czernieckiego, który pracował Michała Lubomirskiego. W 1682 r. wydał książkę z przepisami "Compendium ferculorum albo zebranie potraw".

Świąteczna kolacja polsko-francuska u Lubomirskich

Co zatem pojawi się na świątecznym stole u Lubomirskich?

Na deser bûche de Noël, tradycyjne ciasto francuskie w kształcie polana drewna, czyli biszkopt z kremem maślanym o smaku orzecha laskowego, Grand Marnier lub kawy opowiada Helena Mańkowska

Zdradziła również, że samodzielnie zajmie się przygotowaniem indyka faszerowanego jadalnymi kasztanami. Dodała, że nie zabraknie u nich francuskich świątecznych smakołyków, czyli blinów z kawiorem, łososia czy foie gras.

Wigilia w Polsce tradycyjnie jest postna, więc jako zabawną ciekawostkę dodam, że nasza rodzina od paru wieków elegancko obchodziła tę zasadę - a Kościół się z tym zgadzał - mianowicie podawaliśmy ogony bobrze, dlatego że są pokryte łuską i mogą być traktowane jako ryba" zdradza Lubomirski
Skusiłbyś się na taką ucztę, czy pozostaniesz przy naszych "zwykłych" tradycjach?
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także