Zdrowsza wersja czekoladowego kremu ze sklepu. Przepis na śliwellę chcą ode mnie wszystkie ciotki
Brawa dla osoby, która wpadła na przygotowanie kremu à la nutella ze śliwek. Śliwella, bo tak teraz nazywamy ten specjał, coraz częściej bryluje na spiżarnianych półkach. Nie pytajmy, czy warto zrobić śliwellę, pytajmy, jak dużo słoików przygotować, bo zapasy potrafią szybko się skurczyć.
25.07.2024 16:33
Śliwella, czyli śliwkowa nutella, wywołuje uśmiech na twarzach łasuchów i fanów sklepowych kremów czekoladowych. Mimo że bazuje na śliwkach, smakuje tak dobrze i tak deserowo, że nie sposób nie docenić kunsztu i pomysłowości osoby, która wpadła na ten przepis. Ja teraz dzielę się nim z wszystkimi. Śliwellę uwielbiają wszystkie moje ciocie, bo mogą użyć jej do przełożenia wymyślnych, wielowarstwowych ciast.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Domowa nutella śliwkowa. Zdrowsza wersja uwielbianego kremu
Śliwkowy krem z dodatkiem kakao, czyli popularna śliwella, staje się coraz bardziej popularnym domowym przetworem. Trudno się temu dziwić. Zamiast sięgać po nietanie kremy czekoladowe ze sklepowej półki, lepiej jest przygotować pyszny, nie tak kaloryczny i wypełniony cukrem krem domowej roboty na bazie uwielbianych śliwek.
Śliwella sprawdzi się jako smarowidło do pieczywa, możesz nią przełożyć warstwy ciasta, wypełnić naleśniki, ozdobić kruche ciasteczka, zjeść prosto ze słoika. Gdziekolwiek się nie pojawi, zrobi furorę. Jeśli nie chcesz dodawać cukru, postaw na słodzidło, którego zwykle używasz (może to być stewia, ksylitol). Cukier nie jest niezbędny, ponieważ śliwellę i tak warto zapasteryzować.
Śliwella, czyli konfitura ze śliwek z kakao. Przepis
Składniki:
- 3 kg śliwek węgierek,
- 200 g cukru,
- 4 łyżki kakao,
- 100 g gorzkiej czekolady o wysokiej zawartości kakao,
- opcjonalnie cynamon i laska wanilii.
Przygotowanie:
- Śliwki umyj, pozbądź się pestek i pokrój na mniejsze kawałki.
- Następnie przełóż owoce do garnka/na patelnię o nieprzywierającym spodzie.
- Śliwki zasyp cukrem bądź innym słodzidłem i smaż na małym ogniu, pod przykryciem, przez 3-4 godziny. Pamiętaj, by mieszać co jakiś czas owoce, by nie doszło do przypalenia.
- Po tym czasie zblenduj śliwki razem z sokiem, który wypuściły. Masa będzie dość rzadka.
- Do masy ze śliwek dodaj kakao i czekoladę, a także opcjonalnie cynamon i miąższ z laski wanilii (możesz dodać też całą laskę, ale pamiętaj, by później ją wyjąć) do smaku.
- Zamieszaj dokładnie i ponownie zagotuj całość. Konfiturę gotuj przez ok. 30 minut, pod przykryciem, na wolnym ogniu, aż stanie się gęsta. Pamiętaj, by mieszać całość co jakiś czas, by zapobiec przypaleniu konfitury.
- Gorącą śliwellę przełóż do wyparzonych słoików, a następnie bardzo mocno zakręć.
- Słoiki włóż do garnka wyłożonego ściereczką i pasteryzuj od gorącej wody przez 25 minut.
- Po tym czasie dokręć słoiki i odstaw je do góry dnem do ostygnięcia na co najmniej 24 godziny.