Najzdrowsza odmiana śliwek. Nie żałuj sobie i jedz na kilogramy, bo sezon jest krótki
Śliwki to jedne z najzdrowszych produktów. Ich odmian jest tak dużo, że nie jesteśmy w stanie ich zliczyć. Jednak najbardziej istotne jest to, że dobrze będzie wprowadzić je do codziennej diety. Szczególnie pomocne są podczas odchudzania, gdy powinniśmy jeść mniej. Dzięki błonnikowi śliwki zapewnią nam sytość na długo. To nie jest koniec listy zalet.
05.09.2023 09:26
Śliwki są bogate w najróżniejsze minerały i witaminy. Znajdziemy w nich na przykład witaminy A, C, E, K oraz B6. Oprócz nich owoce zawierają potas, fosfor, wapń, żelazo oraz magnez. W składzie są także polifenole, pektyny i antyoksydanty. Te składniki regulują pracę układu pokarmowego i wspierają procesy trawienne. Według ekspertów najzdrowsze są śliwki węgierki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego warto jeść śliwki?
Owoce te są naprawdę niskokaloryczne. Zawierają od 20 do 50 kcal w 100 gramach, wszystko zależy od odmiany. Musimy jednak pamiętać, że zawierają dużo cukru i powinniśmy trzymać umiar w ich spożywaniu. Plusem jest to, że mają stosunkowo niski indeks glikemiczny. Inaczej jest w przypadku śliwek suszonych - tutaj kaloryczność wzrasta nawet do 260 kcal.
Na owoce te większą uwagę powinny zwrócić osoby, które mają problemy z zaparciami. To świetny naturalny środek przeczyszczający. Śliwki zawierają sorbitol i błonnik pokarmowy, który wspiera perystaltykę jelit i przyspiesza przemianę materii.
Owoce znane są też z wysokiej zawartości potasu. Dzięki temu pomagają uregulować ciśnienie krwi. Obniża także poziom złego cholesterolu i zmniejsza ryzyko zapadnięcia na choroby układu krążenia. Nie możemy zapomnieć o witaminie C, która wspiera naszą odporność i witaminie B6, wspierającej układ nerwowy.
Osoby zdrowe powinny spożywać do 3 świeżych śliwek i 5 suszonych dziennie. Pamiętajmy, że po godzinie uaktywnia się ich efekt przeczyszczający.
Czy śliwki w ciąży to dobry pomysł?
Wiele przyszłych mam zmaga się z poważnymi zaparciami. Szukają sposobów na ten dość poważny problem. Okazuje się, że to właśnie jedzenie śliwek (świeżych lub suszonych) będzie najlepszym pomysłem. Owoce zawierają najważniejsze witaminy i minerały, więc są całkowicie bezpieczne w tym okresie. Mało tego, przecier ze śliwek mogą też jeść niemowlaki po ukończeniu 6. miesiąca życia.