Zajadamy się tymi owocami na potęgę. Mało kto wie, jakie są skutki dla organizmu
Banany doskonale zadomowiły się naszych kuchniach. Na przestrzeni lat z prostej przekąski przekształciły się w bazę wielu deserów, w tym dietetycznych odmian popularnych ciast czy kremów. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie życie bez słodkich bananów. Nie każdy jednak powinien po nie sięgać. Zobacz, dlaczego nie są to owoce przeznaczone dla wszystkich.
26.07.2024 11:57
Pomagają utrzymać układ trawienny w zdrowiu, zawierają pokaźne ilości potasu, dostarczają energii, wykazują szerokie zastosowanie w kuchni. Nikogo nie trzeba przekonywać do bananów. Niestety, pomimo wielu pozytywów, jakie niesie za sobą ich spożywanie, należy wspomnieć też o przeciwwskazaniach. Nie każdy bowiem powinien uwzględniać banany w swojej diecie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kto nie powinien jeść bananów?
Banany są polecanym składnikiem diety ze względu na liczne właściwości, jak i smak oraz konsystencję. Niemniej nie każdy powinien uwzględniać banany w menu. Są to m.in. osoby z nietolerancją fruktozy. Banany są źródłem sporej ilości tego cukru owocowego, tym samym więc osoby cierpiące na jego nietolerancją mogą odczuwać dolegliwości żołądkowe po spożyciu bananów. Oczywiście bananów nie powinny również spożywać osoby na te owoce uczulone.
Banany nie są wskazane diabetykom. Owoce te zawierają dużo cukrów prostych i mają wysoki indeks glikemiczny. Wyższy indeks glikemiczny mają banany dojrzałe, z kolei banany lekko zielone, żółte pod pewnymi warunkami mogą zostać dopuszczone w diecie diabetyka (oczywiście wszystko zależy od stanu zdrowia, dlatego najlepiej zasięgnąć porady lekarza). Natomiast istotne jest, że żaden owoc w menu diabetyka nie powinien stanowić samodzielnego posiłku. Ponadto po banany nie powinny sięgać osoby z chorobami nerek. W przypadku tej dolegliwości należy ograniczyć spożywanie produktów będących źródłem potasu.
Przestrzega się również przed jedzeniem bananów na czczo. Owoc ten może być elementem śniadania, natomiast jeśli występuje samodzielnie, może powodować napady głodu w ciągu dnia. Co prawda, owoce te dają szybkie uczucie sytości, ale nie utrzymują tego efektu na długo. A kiedy poziom energii gwałtownie spada, pojawia się zmęczenie i głód. Dlatego jeśli chcesz jeść banany na śniadanie, łącz je z białkiem i tłuszczami.
Czarna końcówka bananów. Czy jest szkodliwa?
Wokół końcówki bananów narosło wiele mitów. Według nich w tej części owocu mają znajdować się pasożyty Giardia lamblia, pająki lub ich jaja, różnego rodzaju bakterie, toksyny, a nawet pestycydy. Wszystko to brzmi niepokojąco i z pewnością nie zachęca do spożywania bananów.
Końcówka banana to najstarsza część owocu i to właśnie z niej wyrasta owoc w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się kwiat. W tych kwiatach nie ma żadnych pasożytów, bakterii czy pająków. Co prawda, na plantacjach bananów bytuje specyficzny gatunek pająka, zwany Heteropoda venatoria, ale nie składa on jaj w kwiatach bananów.
Co prawda, banany mogą być źródłem zakażenia lambliozą, ale także salmonellą czy innymi groźnymi patogenami. Jednakże, wbrew powszechnym przekonaniom, nie znajdują się one w końcówce banana, a na jego skórce. Nie ma więc konieczności odcinania końcówki banana, ponieważ ta część owocu nie jest ani niezdrowa, ani trująca. Całe wnętrze banana można zjeść z przyjemnością, pod jednym warunkiem – aby mieć pewność, że owoc nie zagraża naszemu zdrowiu, przed spożyciem należy dokładnie umyć skórkę banana.