PoradyCzy banany trzeba myć przed obraniem? Wiele osób postępuje nieprawidłowo

Czy banany trzeba myć przed obraniem? Wiele osób postępuje nieprawidłowo

"Czy wy także tak robicie, bo, prawdę mówiąc, spotykam się z tym pierwszy raz?" - pytanie to rozpoczęło żarliwą dyskusję na TikToku, a dotyczyło... mycia bananów. A zatem, co na ten temat mówią specjaliści?

Czy trzeba myć skórkę bananów?
Czy trzeba myć skórkę bananów?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

16.04.2024 14:20

Temat słuszności mycia bananów znalazł się na fali zainteresowań po tym, jak na TikToku pojawiło się krótkie wideo - urywek odcinka znanego serialu "Klan" - gdzie jeden z bohaterów machinalnie wrzuca do zlewu banany i zaczyna myć je pod bieżącą wodą. W komentarzach zawrzało - dla jednych mycie skórki banana jest zbędne, dla kolejnych obowiązkowe. Kto ma rację?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy trzeba myć banany?

Tamika Sims, ekspert ds. bezpieczeństwa w The International Food Information Council (Międzynarodowej Radzie Informacji o Żywności), udzieliła wywiadu dla portalu huffpost.com, w którym podkreśliła konieczność mycia owoców o grubej skórce pod bieżącą wodą, również bananów. Zalecenie to dotyczy nawet sytuacji, kiedy planujemy zdjąć skórkę przed spożyciem owocu. Jak wyjaśnia, jest to praktyka związana z bezpieczeństwem żywności, której celem jest zminimalizowanie ryzyka przeniesienia brudu lub mikrobów obecnych na skórce na miąższ owocu, który zamierzamy zjeść.

Choć brud na skórce owocu może być widoczny gołym okiem, to pestycydy lub mikroby, takie jak salmonella czy campylobacter nie zawsze są zauważalne. Te mikroorganizmy mogą powodować różne choroby przenoszone przez żywność. Dlatego Sims zaleca mycie wszystkich owoców i warzyw (w tym też bananów) przed ich spożyciem, nawet tych, które są oznaczone jako organiczne i nawet jeśli wydaje się to sprzeczne z logiką.

Ponadto na powierzchni bananów mogą być obecne pozostałości konserwantów i pestycydów. Co prawda, nie przenikają one do wnętrza owocu przez skórkę, ale jeśli jej nie myjemy, to zanieczyszczenia te przenosimy na dłonie, sztućce itd. i tą drogą trafiają do naszych ust. Dodatkowo, stawiając obok bananów owoce z jadalną skórką, np. jabłka lub pomidory, przyczyniamy się do tego, że przenikają do nich patogeny i zanieczyszczenia z nieumytej skórki banana.

banany
banany© Pixabay

Jak odpowiednio myć warzywa i owoce?

Świeże owoce i warzywa, takie jak jabłka, gruszki, śliwki itd. wystarczy opłukać pod bieżącą wodą, aby pozbyć się piasku czy kurzu. W ten sposób zredukujemy liczbę ewentualnych mikroorganizmów. Cytrusy, np. cytryna, limonka, grapefruit, pomarańcza warto umyć ciepłą wodą (z użyciem płynu do mycia naczyń i szczoteczki) oraz dodatkowo sparzyć wrzątkiem.

Do umycia skórki bananów wystarczy bieżąca woda. Pod żadnym pozorem nie stosuj detergentów czy innych produktów na bazie chemii - środki te mogą przeniknąć do wnętrza owocu i tym samym spowodować poważne zatrucie. Chcąc dokładnie oczyścić skórkę, można zafundować owocom kilkuminutową kąpiel - najpierw w roztworze kwaśnym (1 l wody na pół szklanki octu), a później zasadowym (1 l wody na 1 czubatą łyżkę sody). Po tym wystarczy opłukać banany pod bieżącą wodą.

Wybrane dla Ciebie