Zrobiłam w niedzielę. Mąż powiedział, że nie chce już słyszeć o kotletach

Soczysty filet z kurczaka zapiekany z roladą ustrzycką
Soczysty filet z kurczaka zapiekany z roladą ustrzycką
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Budi

23.07.2024 10:05, aktual.: 23.07.2024 10:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Siedzisz przed komputerem, ale w marzeniach już podziwiasz górskie widoki? Mamy pomysł na potrawę, która może przybliżyć wakacyjny klimat. Oczywiście to tylko namiastka, ale za to jaka smaczna. Przygotuj kurczaka po ustrzycku, a dni do urlopu upłyną szybciej.

Jeśli już wybierasz mięso w takie upalne dni, to pewnie najczęściej jest to drób. Kurczak jest delikatny i lekkostrawny, ma sporo białka. A proponowane przez nas danie ma jeszcze jedną zaletę - nie wymaga smażenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pochodzi z Ustrzyk

Kurczak po ustrzycku? Nie wiem, czy tak przygotowują mięso drobiowe mieszkańcy Ustrzyk, ale na pewno potrzebny jest do niego ser, a konkretnie rolada ustrzycka. Ten rodzaj sera rzeczywiście powstał w Ustrzykach Dolnych. Teraz ma go w ofercie wiele spółdzielni mleczarskich i bez problemu można go kupić w całym kraju.

Z górskim charakterem

Górskie sery mają swój zdecydowany charakter. Nie można tego odmówić i roladzie ustrzyckiej. To ser naturalnie wędzony, który ma konkretny smak. Dlatego tak idealnie pasuje do delikatnego kurczaka. Mdłe filety? Zapomnij. W takim wydaniu mają tę nutę zadziorności. Do potrawy potrzebne są też grzyby, które wiadomo, zawsze tworzą świetny duet z serem. Mogą to być pieczarki, ale to danie smakuje wyśmienicie także z grzybami leśnymi.

Kurczak po ustrzycku

Składniki:

  • 1 kg piersi z kurczaka,
  • 500 g ulubionych grzybów,
  • 14-16 plastrów rolady ustrzyckiej,
  • 2 cebule,
  • 2 ząbki czosnku,
  • szklanka bulionu,
  • 3 łyżki masła,
  • 3 łyżki mąki pszennej,
  • sól i pieprz do smaku,
  • gałązka świeżego rozmarynu, opcjonalnie.

Sposób przygotowania:

  1. Piersi z kurczaka oczyść z błonek i podziel je na mniejsze części. Każdy kawałek delikatnie rozbij. Kotleciki posyp z każdej strony solą oraz pieprzem, następnie obtocz je w mące.
  2. Na patelni rozgrzej masło i ułóż na nim mięso. Smaż z dwóch stron do zarumienienia. Po usmażeniu przełóż do naczynia żaroodpornego.
  3. Grzyby dokładnie oczyść i wypłucz, pokrój je w plastry. Cebulę i czosnek obierz i drobno posiekaj. Na tej samej patelni, na której smażony był kurczak podsmaż warzywa i grzyby. Na koniec dolej bulion i zagotuj.
  4. Łyżkę mąki dodaj do niewielkiej ilości bulionu, wymieszaj. Mieszankę wlej do sosu i ponownie wymieszaj.
  5. Sosem polej ułożone w naczyniu kawałki mięsa. Wierzch udekoruj plastrami sera.
  6. Naczynie przykryj i wstaw do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika. Piecz przez 35 minut. Po upływie tego czasu zdejmij pokrywkę, połóż na wierzchu rozmaryn i pozostaw na następne 10 minut, by ser mógł się podpiec.