NewsyTen kraj to lider fałszowania żywności. W Unii Europejskiej nie ma drugiego takiego państwa

Ten kraj to lider fałszowania żywności. W Unii Europejskiej nie ma drugiego takiego państwa

Kraj fałszujący jedzenie- Pyszności źródło Canva
Kraj fałszujący jedzenie- Pyszności źródło Canva
Ewa
30.12.2022 16:42

Ten kraj fałszujący jedzenie to niechlubny lider europejskiego rankingu. Notorycznie wprowadza w błąd konsumentów. Skala tego procederu jest ogromna.

Na czym polega fałszowanie żywności?

Zafałszowany produkt wprowadza w błąd konsumenta. Najczęściej producenci ukrywają zmianę wartościowego składnika na mniej lub w ogóle bezwartościowy. Podrobiony produkt na pierwszy rzut oka przypomina ten właściwy, wizualnie się od niego nie różni. W rzeczywistości ma inny skład i tym samym inne właściwości. Może to polegać na odjęciu składnika, dodaniu takiego, który obniża wartość produktu lub niezgodnie z prawdą podano jego nazwę, skład, datę lub miejsce produkcji, termin przydatności do spożycia lub datę minimalnej trwałości albo w inny sposób nieprawidłowo go oznakowano.

W ten sposób producenci szukają oszczędności, wykorzystując tym samym konsumentów. Mimo licznych kontroli dedykowanych jednostek, zjawisko to zachodzi coraz częściej.

Kraj fałszujący jedzenie

Fałszerstwo kojarzy nam się głównie z podróbkami ubrań, jednak zachodzi również w jedzeniu. Pozarządowa organizacja EIT Food opublikowała raport, według którego wartość tego procederu na terenie Unii Europejskiej wynosi nawet 40 miliardów euro. Niechlubnym zwycięzcą jest Hiszpania. To właśnie w tym kraju fałszowanie jedzenia prowadzone jest na ogromną skalę. Wśród najczęściej przechwytywanych przez służby sfałszowanych artykułów spożywczych są w Hiszpanii produkty nabiałowe, oliwa z oliwek oraz alkohol.

Kraj fałszujący jedzenie- Pyszności/ źródło: Canva
Kraj fałszujący jedzenie- Pyszności/ źródło: Canva

To właśnie ten ostatni przoduje na hiszpańskiej liście fałszowanego jedzenia. Obroty oszukanymi produktami spożywczymi sięgają około 400 milionów euro rocznie. Wino i inne alkohole stanowią niemal 8% tej kwoty.

Hiszpańska rozgłośnia radiowa Cope, powołując się na ekspertów do spraw bezpieczeństwa handlu, podała, że ogólna wartość fałszowanych w Hiszpanii towarów sięga prawie 7 mld euro, z czego ponad połowę stanowią obroty z handlu podrabianą odzieżą.

Przepis na kremową zupę z dyni znajdziesz na naszym kanale YouTube

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także