NewsyMagiczny napój, który pomoże przetrwać upał. Nawadnia lepiej niż woda

Magiczny napój, który pomoże przetrwać upał. Nawadnia lepiej niż woda

Napój na upał- Pyszności, źródło Canva
Napój na upał- Pyszności, źródło Canva
Ewa
27.07.2023 12:29

Przepis na najlepszy napój na upał. Nawodni lepiej niż woda, przygotujesz go w mgnieniu oka. Tańszy niż izotoniki ze sklepu.

Podczas upałów szukamy orzeźwienia w przeróżnych napojach. Ekstremalnie wysokie temperatury dają się we znaki, więc trzeba zadbać wtedy o odpowiednie nawodnienie. Warto jest wtedy sięgnąć nie tylko po zwykłą wodę, ale również wspomóc nasz organizm izotonikiem. Nie musisz jednak od razu biec do sklepu, bo taki napój bez problemu przygotujesz w swoim domu z łatwo dostępnych składników.

Dlaczego warto pić izotoniki?

W czasie upałów, nasze ciało musi odpowiednio radzić sobie z kontrolą temperatury i ochroną przed przegrzaniem. Aby to działało, zwiększa się proces wydzielania potu. Im więcej potu jest wydalane, tym większa ilość wody i cennych minerałów jest tracona przez organizm, co może prowadzić do odwodnienia.

Odwodnienie to niebezpieczny stan, który w skrajnych przypadkach może zakończyć się tragicznie. Warto pamiętać, że osoby starsze oraz dzieci są szczególnie narażone na odwodnienie, więc w przypadku tych grup wiekowych ważne jest zadbanie o regularne spożywanie płynów. Sprawdzi się wtedy najlepszy napój na upał - izotonik.

Domowe izotoniki skutecznie pomogą w walce z upałami/źródło: Галина Сандалова/Adobe Stock
Domowe izotoniki skutecznie pomogą w walce z upałami/źródło: Галина Сандалова/Adobe Stock

Napój izotoniczny, zwany także izotonikiem, jest płynem o takiej samej osmolalności jak płyny znajdujące się w naszym organizmie. Osmolalność odnosi się do stężenia substancji mineralnych i cukrów rozpuszczonych w wodzie. Dzięki temu napój izotoniczny jest w stanie dostarczyć organizmowi płyny, minerały i cukry w odpowiedniej proporcji, co pomaga w szybkiej rehydracji i odzyskaniu elektrolitów po intensywnym wysiłku fizycznym lub utracie potu podczas upałów. Jest to szczególnie korzystne dla osób aktywnych fizycznie, sportowców i tych, którzy chcą szybko uzupełnić płyny i składniki mineralne po intensywnym wysiłku.

Napój na upał

Izotonik świetnie sprawdzi się w upały, więc warto czasem po niego sięgnąć. Nie pij ich jednak za dużo, bo w składzie najczęściej mają sporą ilość cukru.

- Często nam to zdrowia nie doda, ale trzeba powiedzieć, że ten cukier w przypadku wysiłku fizycznego, gdy jesteśmy w stanie go zmetabolizować stosunkowo szybko, nie jest dramatycznym zagrożeniem. Pracownicy fizyczni, budowa, rolnicy, takim izotonikiem z odrobiną cukru mogą się w takie upały raczyć - przekazał w programie "Newsroom WP" dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Prosty izotonik o dobrym składzie możesz również przygotować w mgnieniu oka w  swoim domu.

- Ale jeśli nie mamy takich możliwości, to po prostu woda przegotowana, odrobina cytrynki i odrobina soli - dodał dr Sutkowski.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także