PoradyNie podrażnia żołądka jak zwykła kawa. Możesz wypić kilka filiżanek

Nie podrażnia żołądka jak zwykła kawa. Możesz wypić kilka filiżanek

Taka kawa nie podrażni żołądka
Taka kawa nie podrażni żołądka
Źródło zdjęć: © Canva | Lifestock

16.06.2024 08:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kawa powoduje, że zaczyna męczyć cię bolesna zgaga? Być może coś jest na rzeczy. Zanim jednak na dobre odstawisz ten zdrowy napój, wypróbuj kilka sposobów na to, by nie powodował od podrażnień żołądka i przełyku. Ich skuteczność została potwierdzona badaniami.

Kawa to napój, który charakteryzuje się wyjątkowo korzystnym wpływem m.in. na ludzki mózg. Picie jej w umiarze nie nabawi nas problemów, które często z kawą są kojarzoną: nadciśnienia i wypłukiwania składników mineralnych, za to wesprze na poziomie układu nerwowego i krążenia krwi; ochroni nas także przed kilkoma częstymi przypadłościami zdrowotnymi, takimi jak miażdżyca czy cukrzyca typu 2.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

A jednak kawa u wielu osób powoduje objawy związane z nadkwasotą. Ma to przede wszystkim związek z kofeiną, która wykazuje właściwości pobudzające produkcję kwasu żołądkowego. W tym miejscu warto zaznaczyć, że odczyn kawy rzeczywiście jest kwasowy, ale w mniejszym stopniu niż większość popularnych napojów gazowanych. Jak w takim razie uniknąć nieprzyjemnych następstw wynikających z picia kawy? Jest na to kilka sposobów.

Kawa, która nie spowoduje zgagi

Nie ma bezpośrednich wyników badań, które sugerowałyby, że kawa wpływa na ryzyko zachorowania na refluks żołądkowo-przełykowy. Istnieje jednak kilka rodzajów kaw, które można potraktować w tej kwestii jako "dmuchanie na zimne". Ponadto nie zawsze potrzebujemy eksperymentów naukowych, żeby coś zaobserwować. Jeśli więc po wypiciu zwykłej kawy zaczyna męczyć cię zgaga, poniższe pomysły mogą ci się przydać.

Kawa nie musi powodować problemów z żołądkiem
Kawa nie musi powodować problemów z żołądkiem© Canva | AndreyPopopv

Po pierwsze: kawa ciemno (mocno) palona. Ta kawa zawiera trochę mniej kofeiny i ma mniejszy poziom kwasowości. Jednocześnie nie oznacza to wcale, że taki produkt spożywczy traci na smaku lub właściwościach prozdrowotnych. Przeciwnie: kawa ciemno palona ma też najwięcej przeciwutleniaczy.

Pomysł drugi: kawa zielona. Słyszałeś kiedyś o niej? Jeśli śledzisz nasz portal uważnie, to zapewne tak. Ta najzdrowsza kawa, poza niezwykle korzystnym wpływem na organizm, ma też mniej drażniący efekt na żołądek. Co ciekawe, stoi ona dokładnie po przeciwnej stronie w stosunku do kawy mocno palonej. Kawa zielona w ogóle nie była bowiem poddana temu procesowi.

I w końcu opcja trzecia, czyli kawa z mlekiem. Musimy jednak zaznaczyć, że to rozwiązanie do dziś wiąże się z kilkoma kontrowersjami. To podobny casus do doraźnego radzenia sobie ze zgagą przy pomocy mleka. Coraz częściej naukowcy zaznaczają, że chociaż taki zabieg przyniesie nam chwilową ulgę, to ostatecznie może nam zaszkodzić, bo żołądek będzie musiał jeszcze uporać się ze strawieniem tłuszczu, białka i cukru z mleka. Mimo wszystko taka kawa rzeczywiście charakteryzuje się mniejszą kwasowością, dlatego możesz wypróbować wypicie właśnie jej, a następnie obserwowanie reakcji organizmu. Istnieją duże szanse na to, że zgaga w ogóle się nie pojawi!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także