NewsyCzy to czas na upragnione zakupy? Sprawdź, czy najbliższa niedziela jest handlowa

Czy to czas na upragnione zakupy? Sprawdź, czy najbliższa niedziela jest handlowa

Czy 25 czerwca wypada niedziela handlowa? - Pyszności; Foto Canva.com
Czy 25 czerwca wypada niedziela handlowa? - Pyszności; Foto Canva.com
25.06.2023 09:45, aktualizacja: 25.06.2023 09:55

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę, święta i inne dni określa kalendarz niedziel, w których nie obowiązuje zakaz sprzedaży. Zgodnie z treścią tej ustawy, w ciągu roku istnieje siedem okazji, kiedy można robić zakupy bez ograniczeń w drugim dniu weekendu. Czy jednak 25 czerwca jest jedną z tych niedziel handlowych? Gdzie można zrobić zakupy w ten dzień i kiedy wypadają pozostałe niedziele handlowe?

Nadmiar obowiązków, praca i inne zajęcia często powodują, że wiele osób nie ma czasu na spożywcze czy inne zakupy w ciągu tygodnia. W takiej sytuacji, jedyną opcją pozostają zakupy w weekend. Głównie w sobotę. Czasami jednak jest to możliwe również w niedzielę. Sprawdź, które są handlowe w 2023 roku i czy w dniu 25 czerwca będziesz mógł zrobić zakupy?

Mniej niedziel handlowych w 2023 roku - czym to jest spowodowane?

Za nami dopiero trzy niedziele handlowe. Zgodnie z treścią ustawy, powinny pozostać jeszcze cztery. Pojawiły się jednak pewne zmiany. W połowie czerwca minister rozwoju, Waldemar Buda, poinformował, że ostatnia tegoroczna niedziela handlowa, przypadająca na Wigilię Bożego Narodzenia, będzie dniem, w którym sklepy będą zamknięte. Czy wprowadzono również inne zmiany?

Zakupy w sklepie. Fot. Getty Images
Zakupy w sklepie. Fot. Getty Images

Czy w dniu 25 czerwca wypada niedziela handlowa?

Niedziela handlowa 25 czerwca to dzień, w którym można zrobić zakupy. Zgodnie z treścią artykułu 7. ustawy ograniczającej handel, niedziele bez zakazu sprzedaży przypadają na ostatnie weekendy stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Niedzielami handlowymi są również: niedziela bezpośrednio poprzedzająca Wielkanoc oraz dwie niedziele wypadające przed Bożym Narodzeniem. Z przepisów prawa wynika więc, że w najbliższą niedzielę, 25 czerwca, sklepy będą otwarte.

Zakupy spożywcze- - Pyszności, źródło Adobe Stock
Zakupy spożywcze- - Pyszności, źródło Adobe Stock

To oznacza, że sprzedaż nie zostanie ograniczona w marketach, centrach handlowych oraz placówkach dużych sieci. Klienci będą mogli zrobić zakupy w dowolnym sklepie, który będzie otwarty tego dnia.

Warto jednak pamiętać, że w tym roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia, będzie obowiązywał zakaz handlu. Nie ogłoszono jeszcze, czy wówczas - według przepisów - niedziela handlowa zostanie przeniesiona na inny termin.

Kiedy następne niedziele handlowe?

Niedziela handlowa w czerwcu 2023 roku to nie koniec możliwości robienia zakupów w drugi dzień weekendu. W związku z ogłoszoną przez szefa resortu rozwoju decyzją, do końca roku pozostały jeszcze dwie niedziele handlowe. Ograniczenie sprzedaży nie będzie obowiązywać 27 sierpnia oraz 17 grudnia.

Czy będzie jednak niedziela handlowa za Wigilię? O zmianę, a nie całkowitą jej likwidację apelują przedstawiciele branży handlowej. Proponowanymi terminami są dni 10 lub 31 grudnia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także