NewsyO której godzinie zjeść śniadanie? Naukowcy nie mają wątpliwości

O której godzinie zjeść śniadanie? Naukowcy nie mają wątpliwości

O której jeść śniadanie? - Pyszności; foto: Canva
O której jeść śniadanie? - Pyszności; foto: Canva
04.08.2023 11:31

Czy godzina, o której jemy śniadanie, jest ważna? Na to pytanie odpowiedzieli naukowcy. Okazuje się, że przede wszystkim jedna grupa ludzi nigdy nie powinna zaniedbywać kwestii tego, kiedy spożywa pierwszy posiłek w ciągu dnia. Zapominalstwo może ich naprawdę sporo kosztować.

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Chociaż lekarze coraz częściej zaczynają poddawać tę opinię w wątpliwość — być może z obawy o to, że przez to ich pacjenci zaniedbują pozostałe pory dnia — to nie zmienia to faktu, że od śniadania rzeczywiście zależy sporo. A co dokładnie? I czy godzina, o której spożywamy ten posiłek, ma tu jakieś znaczenie?

Śniadanie — ważne, czy nie?

Regularnie spożywane i odpowiednio dobrane posiłki to klucz do utrzymania prawidłowej kondycji organizmu. A dlaczego to o śniadaniu mówi się najwięcej w tej kwestii? Jak na portalu yahoo.com tłumaczy Alexis Supan, dietetyczka z Departamentu Zdrowia i Medycyny Prewencyjnej Cleveland Clinic, zdrowe śniadanie sprawia, że rzadziej podjadamy niezdrową żywność i częściej wybieramy zdrową opcję na lunch. Nie chodzi tu jednak tylko o chudnięcie. 

"Konsekwentne pory posiłków zapobiegają przedłużającym się okresom postu, co może prowadzić do wahań poziomu cukru we krwi"

- dodała w rozmowie z yahoo.com w kontekście śniadania inna specjalistka, dietetyczka Trista Best. I to właśnie wpływ pierwszego posiłku w ciągu dnia na poziom cukru okazuje się być wyznacznikiem tego, o której godzinie należy po niego sięgać.

Zdrowe śniadanie to podstawa - Pyszności; foto: Canva
Zdrowe śniadanie to podstawa - Pyszności; foto: Canva

O której godzinie jeść śniadanie?

Wspomniane specjalistki żywieniowe, Alexis Supan i Trista Best, wypowiedziały się również na temat tego, kiedy powinniśmy jeść śniadanie. Obie dietetyczki były zdania, że z tym posiłkiem można trochę poczekać (i najpierw wziąć prysznic czy nawet zrobić krótki trening), ale nie powinno to trwać zbyt długo. Konsumpcja śniadania powinna odbyć się w ciągu 1-2 godzin od obudzenia się. Z jednym wyjątkiem.

Dla osób z cukrzycą lub określonymi schorzeniami najlepiej zjeść śniadanie w ciągu 30 do 60 minut po przebudzeniu, aby ustabilizować poziom cukru we krwi. Osoby bez cukrzycy mogą mieć większą elastyczność, ale nadal powinny dążyć do porannego posiłku, aby utrzymać metabolizm

- wyjaśniła Trista Best. Wiesz już, o której najlepiej jeść śniadanie. Czas przejść dalej — do jadłospisu. To w końcu sprawa równie istotna, dlatego lepiej jej nie zaniedbywać. Jeśli jesteś tego samego zdania, koniecznie zajrzyj do tego naszego artykułu. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także