PrzepisSanepid pilnie ostrzega przed partią popularnych herbatników. Wykryto w nich zakazaną substancję

Sanepid pilnie ostrzega przed partią popularnych herbatników. Wykryto w nich zakazaną substancję

Ostrzeżenie sanepidu - Pyszności
Ostrzeżenie sanepidu - Pyszności
22.12.2022 17:18

Ważne ostrzeżenie sanepidu dla osób, które w ostatnim czasie zakupiły popularny produkt. Jeśli macie go w swoim domu, to pod żadnym pozorem nie należy go spożywać. Sprawdź, czego dotyczy to niezwykle ważne ostrzeżenie.

Ostrzeżenie sanepidu - popularne herbatniki zanieczyszczone akryloamidem

Pomimo przestrzegania wszystkich zaleceń i procedur przy produkcji, niestety czasem zdarzają się takie sytuacje, że mamy do czynienia z dość groźnym dla naszego zdrowia zanieczyszczeniem. I tak też jest w przypadku herbatników Premium Biscuits Apetitki Petit Beurre. Ostatnie badania wykazały, że produkt ma podwyższony poziom akryloamidu w niektórych partiach. Spożycie tych herbatników może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, co potwierdził Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH.

Ostrzeżenie sanepidu - Pyszności; Foto screen ze strony gov.pl
Ostrzeżenie sanepidu - Pyszności; Foto screen ze strony gov.pl

Ostrzeżenie sanepidu dotyczy następujących partii herbatników:

  • Herbatniki Apetitki Petit Beurre, 400 g - numer partii 23.08.2023.B, z datą minimalnej trwałości do 23.08.2023;
  • Herbatniki Apetitki Petit Beurre mocno maślane, 200 g - numer partii 28.12.2022.A, z datą minimalnej trwałości do 28.12.2022;
  • Herbatniki Apetitki Petit Beurre, 200 g - z numerami partii 18.09.2023.C i 30.08.2023.B i z datą minimalnej trwałości do 18.09.2023 i 30.08.2023.

Co zrobić z zakupionym produktem?

Ostrzeżenie sanepidu jest niezwykle ważne, jeśli chcemy uniknąć problemów ze zdrowiem. Wycofano wspomniane wyżej partie produktów ze sklepów, a producent podjął wszelkie niezbędne działania do wyjaśnienia sytuacji i obniżenia ilości akryloamidu w produkowanych herbatnikach. Jeśli zakupiliście te herbatniki, to nie należy ich spożywać. Najlepiej będzie je zwrócić do sklepu. Nie ma sensu podejmować zbędnego ryzyka, bo ten składnik może okazać się naprawdę niebezpieczny dla naszego zdrowia.

Warto podkreślić, że akryloamid to składnik, którego głównym źródłem w diecie człowieka są przede wszystkim zboża, produkty ziemniaczane, kawa oraz jej substytuty. Nie ustanowiono najwyższych dopuszczalnych norm dla tego składnika, ale obecnie trwają prace Komisji Europejskiej nad uregulowaniem takich norm. Jednakże, w ramach środków ochrony konsumenta, Komisja Europejska zdecydowała się określić poziomy obecności akryloamidu w 21 grupach środków spożywczych, w tym właśnie herbatników.

Zobacz na naszym kanale YouTube przepis na wuzetkę bez pieczenia z bitą śmietaną:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także