InspiracjeCo zrobić, aby wypieki były perfekcyjne za każdym razem?

Co zrobić, aby wypieki były perfekcyjne za każdym razem?

Co zrobić, aby wypieki były perfekcyjne za każdym razem?
Frania
02.09.2019 13:09, aktualizacja: 18.09.2023 12:52

Każdej pani domu zależy na tym, aby jej wypieki były idealne. I o ile w teorii wszystko wydaje się jasne, kiedy przechodzimy do praktyki, nagle pojawiają się przeszkody. Co wtedy zrobić? Jak nie zniechęcić się do przygotowania ciast we własnym domu?

Na początku sama muszę przyznać, że moje pierwsze wypieki nie były wcale idealne. Daleko było im do ciast mojej siostry, którą uważam za prawdziwą wyrocznię w tym temacie. Nie zniechęcałam się jednak i dużo ćwiczyłam. Starałam się również szukać w sieci sprawdzonych porad, które mogłyby okazać się przydatne w tym temacie.

I jak się okazało, był to strzał w 10. Dzięki takiej kombinacji pokochałam pieczenie, które pozwala tworzyć mi oryginalne i fantastyczne ciasta i desery.

Jeśli Ty również lubisz tego typu pracę w kuchni, ten artykuł powstał właśnie z myślą o Tobie. Już za chwilę poznasz ciekawe triki, które pomogą stworzyć perfekcyjne wypieki. No to bierzemy się do pracy!

Obraz

#1 Temperatura składników

Zaczniemy od podstaw, a mianowicie składników, które powinny mieć tę samą, pokojową temperaturę. To bardzo ważne, jeśli zależy nam na zadawalających efektach, dlatego pamiętaj, aby produkty takie jak: jajka, mleko czy masło, zawsze wyjąć szybciej z lodówki.

#2 Odpowiednio przygotowana forma do pieczenia

Obraz

Jeśli nie chcesz, aby ciasto przykleiło się do formy i uległo zniszczeniu podczas wyjmowania, natłuść formę i zabezpiecz ją papierem do pieczenia, zanim umieścisz w niej składniki na wypieki.

#3 Test wykałaczki

Piekarnik piekarnikowi nie równy, dlatego zanim wyjmiesz ciasto z urządzenia, upewnij się czy jest ono już gotowe. A pomoże Ci w tym test wykałaczki.

Wystarczy, że lekko nakłujesz ciasto i sprawdzisz czy wykałaczka jest mokra. Jeśli tak, ciasto potrzebuje dodatkowego czasu w piekarniku. Z kolei jeśli jest sucha, to znak, że wypiek jest już gotowy.

#4 Wypieki potrzebują czasu na odpoczynek

Obraz

Nie pracuj z gorącym wypiekiem, bo to zawsze kończy się klapą. Lepiej daj mu odpocząć, aby ostygł. Dzięki temu dużo łatwiej będzie go kroić i nakładać na niego masę lub polewę. A przecież o to właśnie nam chodzi ?

#5 Dekorowanie ciast

Teraz przejdziemy do dekorowania wypieków, które jest prawdziwą sztuką. Jeśli umieszczasz ciasto na paterze, dobrze na naczyniu rozmasować delikatną warstwę masy. I na niej dopiero ułożyć pierwszy biszkopt.

Dzięki temu zabiegowi, ciasto nie będzie "jeździć" po powierzchni patery. Co z pewnością ułatwi proces zdobienia.

#6 Udekorowane wypieki + czysta patera

Obraz

Podczas zdobienia ciast, łatwo o pobrudzenie patery dookoła. Dlatego warto wykorzystać w tym miejscu trik z papierem do pieczenia, który układasz bezpośrednio na paterze, aby jego boki wystawały na zewnątrz.

Po ułożeniu wszystkich warstw wypieku i zrobieniu dekoracji, wystarczy, że usuniesz delikatnie kawałki papieru, a patera będzie czysta jak łza!

#7 Przy wypiekach warstwowych...

...zawsze układaj kolejne ciasto, tak aby płaski spód znajdował się na górze. Tym samym polewając ostatnią warstwę polewą czekoladową, unikniesz niepotrzebnych i szpecących zniekształceń.

#8 Szpatuła cukiernicza to podstawa

pinterest.com‎
pinterest.com‎

Warto mieć ją zawsze pod ręką, bo dzięki niej nałożenie kremu na wypieki będzie bajecznie proste. Co więcej, dzięki temu urządzeniu skutecznie ukryjesz wszystkie niedoskonałości, tworząc prawdziwe arcydzieło w słodkim wydaniu!

#9 Nie masz pomysłu czym udekorować wypieki?

To żaden problem. Wystarczą zwykłe owoce, którymi pokryjesz wierzch ciasta w całości lub w okręgu. I gotowe! Ciasto w takim wydaniu za każdym razem będzie prezentować się fantastycznie.

I to wszystkie sztuczki i porady na dziś, jeśli chodzi o wypieki. Koniecznie daj mi znać, czy chciałabyś dodać coś jeszcze do tej listy ?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także