PrzepisSavoir-vivre przy stole. Podstawowe zasady, w tym ułożenie sztućców

Savoir-vivre przy stole. Podstawowe zasady, w tym ułożenie sztućców

Savoir-vivre przy stole. Podstawowe zasady, w tym ułożenie sztućców
Ewa
25.02.2022 13:25

Podstawowe zasady savoir-vivre przy stole – jak się zachować podczas obiadu, czy mówimy smacznego, jak wycierać usta serwetką, jak jeść spaghetti, kurczaka i inne potrawy?… Chociaż nasze zachowanie przy stole nie musi codziennie być idealnie zgodne z etykietą, to w przypadku wspólnego wyjścia lub kolacji w większym gronie warto zastosować się do kilku zasad.

Zasady savoir-vivre. Jak jeść kurczaka?

Ale tkwi tutaj mały haczyk. Jeśli idziesz do restauracji, która podaje obok małą miseczkę do zamoczenia palców, możesz odłożyć sztućce. W przeciwnym wypadku musisz się trochę namęczyć widelcem i nożem :)

Obraz

Zasady savoir-vivre. Jak wycierać usta serwetką?

Często w eleganckich restauracjach dostajemy materiałową serwetkę, która służy do wycierania kącika ust. Jak wycierać usta serwetką? Nie używaj jej, gdy masz na ustach szminkę w ciemnym kolorze. Zostawienie jej śladów na materiale uznaje się za niegrzeczne. Poproś kelnera o papierowe serwetki.

Obraz

Zasady savoir-vivre. Jak nie zostawiać śladów szminki na szkle?

Tutaj kolejne utrudnienie dla Pań. Jak nie zostawiać śladów szminki na szklance czy kieliszki? To proste – delikatnie osusz je, zanim weźmiesz łyk napoju.

Obraz

Zasady savoir-vivre. Jak jeść makaron spaghetti?

Spaghetti i tagliatelle to niewątpliwe pyszne makarony. Należy je jednak jeść za pomocą łyżki i widelca. Makaron podnosisz widelcem i kładziesz na łyżkę, gdzie go zakręcasz. Dzięki temu nie pobrudzisz się sosem i nawet jedzenie długich nitek będzie eleganckie.

Obraz

Zasady savoir-vivre. Czy mówimy smacznego?

Chociaż większość z nas robi to w swoich domach, to przy oficjalnej okazji lepiej z tego zrezygnować. Zasady savoir-vivre mówią, że jest to niegrzeczne, bo sugeruje, że... posiłek może nie być smaczny. A co jeśli ktoś pożyczy smacznego? Wtedy najlepiej po prostu podziękować. Brak reakcji będzie jeszcze większym złamaniem zasad savoir-vivre'u.

Obraz

Zasady savoir-vivre. Czy można jeść mięso samym widelcem?

Potrawy z siekanym lub mielonym mięsem, jak na przykład klopsiki, możesz dzielić na mniejsze porcje krawędzią widelca.

Obraz

Zasady savoir-vivre. Jak trzymać menu?

Wybierając, co zamówić, zwróć uwagę na sposób trzymania menu. Powinno leżeć na stole lub dotykać go przynajmniej jedną krawędzią. Zdejmowanie menu ze stołu jest uważane za niegrzeczne. Dlaczego? Nie wiemy :)

Obraz

Zasady savoir-vivre. Jak jeść chleb/pieczywo?

Jeśli do dania podane jest pieczywo – nie odgryzaj kawałków. Jak jeść pieczywo wg savoir-vivre? Co więcej, nie odkrajaj kawałków nożem. Po prostu odrywaj odpowiednie kęsy ręką i wkładaj do ust.

Obraz

Zasady savoir-vivre. Jak jeść pomidorki koktajlowe?

Pomidory koktajlowe powinno się jeść w całości. Czasami jednak mogą być zbyt duże, aby włożyć je do ust – w takim przypadku można zjeść połowę, ale pamiętaj, aby wcześniej przekłuć ich skórkę nożem, a potem rozkroić je na pół. W przeciwnym razie sok może rozprysnąć wszędzie.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także