Soczyste i kruche mięso. Przygotuj w ten sposób, a rozpłynie się w ustach
23.03.2024 19:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czy jest coś lepszego niż domowa szynka? Idealna zarówno do podania na ciepło, jak i na zimno, doskonale sprawdzi się podczas wielkanocnego obiadu. Jej prawdziwa siła tkwi w nie tyle w smaku, ile w kruchości i soczystości, które potrafią powalić na kolana.
Jeśli jesteś miłośnikiem mięsnych specjałów, a domowe przysmaki to twoje ulubione dania, nie musisz już dalej szukać. Szynka z tego prostego przepisu, krucha i soczysta, na pewno wpisze się w twój kulinarny gust. Zapisz sobie tę recepturę, bo jestem pewna, że będziesz do niej wracać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zrobić szynkę duszoną, żeby była soczysta i krucha?
Kluczową kwestią jest jakość mięsa. Wybierając szynkę w sklepie, zwróć uwagę na jej wygląd: powinna być jędrna, z delikatnymi przerostami tłuszczu i o różowym lub jasnoróżowym zabarwieniu. Kolor mięsa jest niezwykle istotny - ciemniejsza barwa może sugerować, że mamy do czynienia z mięsem pochodzącym od starszych zwierząt, które po upieczeniu może okazać się twardawe.
Kiedy już jesteś w posiadaniu mięsa dobrej jakości, czas na odpowiednie doprawienie. Szynka powinna spędzić w marynacie co najmniej 12 godzin - to kluczowy element procesu, który gwarantuje uzyskanie kruchego i soczystego mięsa. Do przygotowania marynaty można użyć mieszanki oliwy, majeranku, świeżego czosnku, ziela angielskiego, liści laurowych, pieprzu i soli. Do marynaty warto dodać odrobinę soku z cytryny lub ocet jabłkowy. Kwaśny dodatek, dzięki właściwościom ścinającym białko, sprawia, że szynka staje się bardziej krucha.
Szynkę należy natrzeć tak przygotowaną marynatą i odstawić do lodówki na minimum 12 godzin, a najlepiej na całą noc. Doskonałym rozwiązaniem jest również moczenie mięsa w solance przez 48 godzin.
Zobacz także
Szynka w sosie własnym. Przepis
Składniki
- 700 g szynki,
- 1 cebula,
- 2 ząbki czosnku
- sól, pieprz, słodka papryka, majeranek, szczypta tymianku,
- 4 ziarenka ziela angielskiego,
- 2 liście laurowe,
- 4 łyżki oleju,
- 2 łyżki mąki.
Przygotowanie:
- Mięso oczyść i podziel na średniej grubości plastry.
- Sól i pieprz, słodka papryka, majeranek i szczypta tymianku - wszystkie te przyprawy wymieszaj z olejem, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i natrzyj przygotowaną marynatą mięso. Gotowe przykryj i odstaw do lodówki, najlepiej na całą noc.
- Na drugi dzień w szerokim rondlu rozgrzej olej i podsmaż na nim mięso na złotobrązowy kolor.
- Następnie na patelnię wrzuć pokrojoną w kostkę cebulę. Smaż wszystko przez kilka chwil, by warzywa nabrały koloru.
- Zawartość patelni zalej wodą tak, aby przykryła ona mięso. Dodaj liście laurowe i ziele angielskie.
- Przykryj naczynie i duś całość na wolnym ogniu przez około 60-70 minut. W tym czasie mięso powinno stać się miękkie. W międzyczasie możesz dolewać odrobinę wody.
- Kiedy mięso będzie już miękkie, wyjmij je z garnka, a sos zagęść mąką.
- Na sam koniec dopraw całość wedle uznania. Gotowe danie podawaj z ziemniakami lub kaszą.