PoradyNajpopularniejszy mit o piciu wody obalony. Oto, ile wody potrzebujemy

Najpopularniejszy mit o piciu wody obalony. Oto, ile wody potrzebujemy

Woda- Pyszności; źródło Canva
Woda- Pyszności; źródło Canva
Ewa
11.04.2023 09:15, aktualizacja: 11.04.2023 09:25

Woda to główny budulec naszego ciała. Powinna stanowić podstawę wypijanych przez nas napojów. Ile litrów powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi?

Mówi się, że codziennie powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi około 2 litry wody. Już od dziecka uczą nas, jak ważne jest jej picie, nie tylko w czasie upałów. To dzięki niej mamy siłę funkcjonować i żyć. Mogłoby się wydawać, że wystarczy pić jej jak najwięcej. W rzeczywistości nie jest to jednak tak proste, a na ilość wypijanej przez nas wody wpływa wiele czynników.

Woda- ile powinniśmy jej pić?

Niedobór wody może prowadzić do odwodnienia organizmu, co skutkuje pogorszeniem samopoczucia, takimi objawami jak bóle głowy, zmęczenie, suchość skóry, problemy z trawieniem i skurczami mięśni. W skrajnych przypadkach odwodnienie może być niebezpieczne dla zdrowia i życia, prowadząc do groźnych schorzeń takich jak udar cieplny lub niewydolność nerek.

Picie wody - Pyszności; Foto: Canva.com
Picie wody - Pyszności; Foto: Canva.com

Każdy z nas ma nieco inny standard, jaki powinien przyjąć. Przyjmuje się, że bazą jest 1,5 litra wody plus 15 mililitrów na każdy kilogram ciała powyżej 20 kg masy ciała.

Ilość potrzebnej wody dla osoby ważącej 70 kg można obliczyć następująco:

1500 ml + 15 ml x (70-20) = 1500 ml + 750 ml = 2,250 litra

Od reguły są jednak wyjątki. Więcej wody powinny dostarczyć do organizmu osoby, które intensywnie uprawiają sport (1 litr za każdą godzinę ćwiczeń), osoby z osłabioną odpornością oraz te, których dieta jest uboga w warzywa i owoce. Niektóre substancje sprawiają, że wydalamy z organizmu jeszcze więcej wody. Do takich produktów należy m.in. sól, cukier i alkohol. Jeśli spożywamy je w większej ilości, powinniśmy zadbać o dodatkową porcję płynów. Z wiekiem spada również nasza „zdolność” do rozpoznawania uczucia pragnienia. Z tego powodu osoby starsze są mocno narażone na odwodnienie i to nie tylko podczas upałów.

Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie?

Przed posiłkiem sięgnij po szklankę wody- przyspieszy to metabolizm i sprawi, że szybko wejdzie ci to w nawyk. Jeśli nie możesz przekonać się do smaku samej wody, sięgnij po wodę z dodatkiem owoców, mięty i ziół. Nie wpłynie to na kaloryczność, a podkręci smak i zachęci cię do picia większej ilości płynów.

Woda z dodatkami- Pyszności; źródło: Canva
Woda z dodatkami- Pyszności; źródło: Canva

Wodę pij małymi łyczkami, przez cały dzień. Jeśli masz problem z regularnością, postaw na aplikację przypominającą o piciu wody lub na specjalny kubek z wyznaczonymi przedziałami.

Przepis na prostą roladę z wafli znajdziesz na naszym kanale YouTube

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także