NewsyWyśmienite grzyby w końcu w polskich lasach. Tam na pewno je znajdziesz

Wyśmienite grzyby w końcu w polskich lasach. Tam na pewno je znajdziesz

Kurki - gdzie ich szukać w czerwcu? - Pyszności; foto: Canva
Kurki - gdzie ich szukać w czerwcu? - Pyszności; foto: Canva
20.06.2023 09:49, aktualizacja: 26.09.2023 13:52

Chociaż te grzyby są uwielbiane przez Polaków, to wiemy o nich paradoksalnie niewiele. Pieprzniki jadalne, czyli swojskie kurki pojawiły się już w nadwiślańskich lasach, a ekspert ujawnił, gdzie najlepiej wybrać się na ich poszukiwanie. Dowiedzieliśmy się od niego również kilku ciekawych faktów o tych grzybach.

Kurki to takie okazy, po które sięga się najprzyjemniej grzybiarzom-amatorom. W przeciwieństwie do innych gatunków ciężko je z czymś pomylić, dzięki czemu unikamy zagrożenia niesmacznego obiadu lub nawet zatrucia. Ponadto kurki występują gromadnie, dlatego — o ile znajdziemy się w odpowiednim miejscu, o odpowiednim czasie — możemy liczyć na pokaźne zbiory. Ekspert z portalu nagrzyby.pl postanowił to nieco ułatwić.

Kurki już w polskich lasach - Pyszności; foto: Canva
Kurki już w polskich lasach - Pyszności; foto: Canva

Kurki — gdzie ich szukać?

Pieprznik jadalny to grzyb tak samo smaczny, co wyjątkowy w kwestii swojej natury. Okazuje się, że jest on bardzo odporny na warunki atmosferyczne. Potrafi znieść wiele i cierpliwie czekać na swojego znalazcę, ale jest jeden kruczek — musi najpierw wyrosnąć. Do tego kurki potrzebują wilgoci, dlatego w czasie suszy ich występowanie jest bardzo ograniczone.

W rozmowie z portalem kobieta.interia.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca z serwisu nagrzyby.pl, wskazał to miejsce w Polsce, w którym najlepiej szukać kurek już w czerwcu, czyli miesiącu, na który przypada początek sezonu na pieprzniki. Według specjalisty, który wziął pod uwagę tegoroczne statystyki opadów, na kurki warto się teraz wybrać na Śląsk. Nieco mniej obfite zbiory czekają na nas również w okolicach Łodzi, centralnej i południowej Polsce.

Według specjalisty po kurki najlepiej wybrać się teraz na Śląsk - Pyszności; foto: Canva
Według specjalisty po kurki najlepiej wybrać się teraz na Śląsk - Pyszności; foto: Canva

Pan Wiesław przypomniał, że kurki często zamieszkują siedliska borowe i dobrze odnajdują się w sąsiedztwie sosen, świerków, dębów i buków. Preferują też obszary pokryte mchem, w którym są w stanie nawet... przezimować. Co ciekawe, kurki często wyrastają dokładnie tam, gdzie rok wcześniej, dlatego jeśli odnalazłeś ich gromady w zeszłym sezonie, to koniecznie wybierz się w to samo miejsce również teraz. 

Kurki — ciekawostki od specjalisty

W rozmowie z Interią Wiesław Kamiński nie omieszkał zdradzić też kilku ciekawych faktów o kurkach. Jak powiedział, ich zdolność przetrwania jest na tyle silna, że to, co możemy uznać za pierwsze, czerwcowe grzyby, to w rzeczywistości kurki... sprzed roku. Grzyboznawca przypomniał też, że popularna kurka nie jest jedynym przedstawicielem pieprznika rosnącego w polskich lasach. Poza nim możemy tam odnaleźć również pieprzniki ametystowe, blade i trąbkowe. Co najlepsze, wszystkie one są jadalne!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także