Inspiracje7 mało znanych zastosowań fusów po kawie. Wyrzucanie ich do śmieci to głupota!

7 mało znanych zastosowań fusów po kawie. Wyrzucanie ich do śmieci to głupota!

7 mało znanych zastosowań fusów po kawie. Wyrzucanie ich do śmieci to głupota!
Ewa
31.08.2020 12:24

Miłośników kawy na pewno nie brakuje! Budzi nas do życia, uprzyjemnia poranki. Według naukowców miłośnicy kawą mogą mieć mniejsze ryzyko zachorowania na raka, choroby serca i Alzheimera. Poza tym, że kawę możesz po prostu zaparzyć i wypić, to ma ona również szereg innych zastosowań.

#1 Ochrona przed szkodnikami

Kawa zawiera diterpeny, które mogą być toksyczne dla owadów. Możesz używać fusów do odstraszania komarów, muszek owocówek, chrząszczy i innych szkodników. Po prostu rozsyp fusy w pobliżu miejsca, gdzie relaksujecie się w ogrodzie lub postaw tam filiżankę wypełnioną fusami.

Z pomocą fusów możesz też zabezpieczyć rośliny w swoim ogrodzie. Rozsyp je na ziemię wokół roślin. Odstraszysz w ten sposób ślimaki!

Obraz

#2 Cięte kwiaty będą dłużej świeże

Imieniny, urodziny, rocznica- każda okazja jest dobra, żeby przynieść do domu świeże kwiaty. Zapomniałeś jednak kupić do nich odżywkę?
Rozcieńcz kawę i wlej ją do wazonu. Azot, magnez i potas w parzonej kawie sprawi, że roślina będzie dłużej stała.
Nie wlewaj tam jednak skoncentrowanej kawy, może być po prostu za kwaśna!

Obraz

#3 Idealnie miękkie mięso

Na 2 godziny przed gotowaniem natrzyj kawałek mięsa fusami. Kwas zawarty w kawie sprawi, że mięso będzie miało jeszcze bardziej delikatną i miękką konsystencję.

Obraz

#4 Pasta do czyszczenia garnków i patelni

Faktura zmielonej kawy sprawia, że świetnie nadają się do szorowania trudnych do doczyszczenia garnków i patelni.
Po prostu na gąbkę nałóż fusy i umyj naczynia jak zawsze. Tylko upewnij się, że dobrze je później wypłukałeś.

Obraz

#5 Skuteczny sposób na nieprzyjemne zapachy

I to z wielu różnych miejsc! Możesz umieścić miskę fusów w lodówce lub zamrażarce, aby zneutralizować zapach zepsutej lub po prosty nieprzyjemnie pachnącej żywności. Trzymaj je w pojemniku przy zlewie i używaj do szorowania rąk po krojeniu cebuli lub czosnku

Możesz również wypełnić stare skarpetki lub rajstopy fusami z kawy i związać je, aby zrobić przenośne odświeżacze powietrza. Włóż je do butów, torby na siłownię, szuflady w sypialni i wszędzie tam, gdzie potrzebne jest odświeżenie.

Obraz

#6 Usuń zadrapania z mebli

Po prostu wymieszaj zużyte fusy z kawy, 1/4 szklanki ciepłej wody i 1/4 szklanki octu, aby stworzyć przydatną plamę, która w naturalny sposób usuwa zadrapania. Wstrząśnij miksturą i odstaw na co najmniej godzinę przed użyciem. Wcieraj w zadrapania, nakładając tak często, jak potrzeba.

Obraz

#7 Pieczenie tart

Upieczenie tarty w piekarniku wymaga położenia na nich pewnego obciążenia. Niektórzy używają specjalnych ciężarków, inni sięgają po fasolę, która później nadaje się już tylko do wyrzucenia. A gdyby tak sięgnąć po coś, co i tak nadaje się już do śmietnika?
Przykryj tartę folią aluminiową i wysyp na nią przesuszone fusy. I gotowe!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także