NewsyEksperci już wiedzą, co się stanie w październiku. Niektórzy już gromadzą potężne zapasy

Eksperci już wiedzą, co się stanie w październiku. Niektórzy już gromadzą potężne zapasy

Ceny zakupów - Pyszności: Foto - Canva, https://twitter.com/MariaKlosinska/status/1533675235660152833
Ceny zakupów - Pyszności: Foto - Canva, https://twitter.com/MariaKlosinska/status/1533675235660152833
Agnieszka

22.09.2022 18:44

Aktualne ceny żywności szokują niejednego konsumenta. W związku z tym często wybieramy tańsze zamienniki naszych ulubionych produktów. W ten sposób możemy zaoszczędzić pieniądze. Okazuje się jednak, że niedługo nadejdą kolejne podwyżki cen. Żywność może podrożeć nawet o 20 % w porównaniu do ubiegłego roku.

Wysokie ceny żywności

Sklep - Pyszności; Foto: Pixabay.com
Sklep - Pyszności; Foto: Pixabay.com

Obecnie mierzymy się z wyjątkowo wysokim poziomem inflacji. W konsekwencji żywność staje się coraz droższa. Próbujemy zaoszczędzić pieniądze, jednak aktualnie nie jest to takie proste. Okazuje się, że według analityków Credit Agricole w październiku możemy spodziewać się, że ceny żywności jeszcze podrożeją.

Uważamy, że kolejne miesiące przyniosą dalszy wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych będący efektem przerzucania przez firmy z branży rolno - spożywczej rosnących kosztów produkcji na kolejne odcinki łańcucha dostaw. Jest to spójne z naszym scenariuszem, zgodnie z którym dynamika cen żywności osiągnie swoje maksimum lokalne w październiku br., przekraczając 20 procent - taką informację możemy przeczytać w "Makromapie" Credit Agricole Bank Polska " Sektor rolno - spożywczy zarabia na szoku kosztowym"

W związku z tym niedługo mogą podrożeć takie produkty jak mięso (wieprzowina), mleko, czy masło. Poza tym taka sytuacja może utrzymywać się jeszcze przez następne miesiące.

Wynikać to będzie przede wszystkim z oczekiwanego przez nas dalszego wzrostu cen energii. Dostrzegamy również ryzyko wzrostu cen środków produkcji wykorzystywanych w sektorze rolno - spożywczym, których produkcja zależy od dostępności gazu - podkreślają analitycy Credit Agricole w raporcie.

Jak możemy zaoszczędzić pieniądze?

Galopująca inflacja zmusza nas do podejmowania różnych kroków w celu zaoszczędzenia pieniędzy. W związku z tym coraz częściej sięgamy po tańsze zamienniki naszych ulubionych produktów. W takiej sytuacji warto również sprawdzać skład takiej żywności. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że pomimo niskiej ceny, towar nadal odznacza się dobrą jakością.

Niektórzy dodatkowo już w teraz zaczęli gromadzić zapasy na święta, aby móc chociaż trochę oszczędzić. Przy tym tempie rosnącej inflacji, ceny w grudniu mogą być o wiele większe. Dlatego produkty, które można zamrozić, są skupowane przez wielu klientów nawet we wrześniu.

Słoiki z przetworami - Pyszności; Foto: Canva.com
Słoiki z przetworami - Pyszności; Foto: Canva.com

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować szybki deser w 15 minut krok po kroku.Wspaniale sprawdzi się na imprezę rodzinną.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także