NewsyPolacy jedzą dwa razy więcej mięsa niż powinni. Dietetycy i ekolodzy biją na alarm

Polacy jedzą dwa razy więcej mięsa niż powinni. Dietetycy i ekolodzy biją na alarm

Polacy jedzą za dużo mięsa, dietetycy nie mają złudzeń - Pyszności; Foto: Canva.com
Polacy jedzą za dużo mięsa, dietetycy nie mają złudzeń - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
15.07.2022 08:46, aktualizacja: 15.07.2022 11:29

Coraz częściej słyszymy o ograniczaniu mięsa w diecie. Nie tylko mówią o tym dietetycy, ale również ekolodzy. Wiele osób zaczyna rezygnować z tego produktu. Niestety większość polaków wciąż spożywa go stanowczo za dużo.

Spożywanie mięsa w Polsce

Mięso - Pyszności; Foto: Canva.com
Mięso - Pyszności; Foto: Canva.com

Według danych GUS coraz więcej osób odchodzi od spożywania mięsa. Jednak dotyczy to wciąż małego procentu obywateli. Niestety większość z nas nadal nie potrafi wyobrazić sobie życia bez tego produktu. W konsekwencji spożywamy go w ogromnych ilościach, które znacząco przekraczają normy.

Okazuje się, że według Światowej Organizacji Zdrowia zalecane jest spożycie 750g mięsa tygodniowo. W takim razie, w ciągu roku powinniśmy zjeść maksymalnie 39 kg tego produktu. Niestety statystyczny Polak zjada aż 70 kg mięsa rocznie. Jest to wyjątkowo dużo w porównaniu do zaleceń WHO.

Dlaczego warto ograniczać mięso?

Mięso - Pyszności; Foto: Canva.com
Mięso - Pyszności; Foto: Canva.com
  • Spożywanie dużej ilości mięsa negatywnie wpływa na nasze zdrowie

Światowa Organizacja zdrowia podkreśliła, że spożywanie wędlin oraz mięsa czerwonego prowadzi do raka trzustki, prostaty i jelita grubego. Oprócz tego, w wyniku nadmiaru tych produktów w naszej diecie, dostarczamy naszemu organizmowi wyjątkowo dużych ilości soli oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. W konsekwencji wpływa to negatywnie na nasze zdrowie.

  • Przemysł mięsny napędza kryzys klimatyczny

Drugim ważnym argumentem za ograniczaniem spożywania produktów mięsnych jest dbanie o naszą planetę. Produkcja mięsa generuje wyjątkowo dużo CO2. Oprócz tego coraz więcej lasów wycinanych jest pod uprawę zwierząt. W konsekwencji przemysł mięsny degraduje środowisko naturalne i napędza kryzys klimatyczny.

  • Mięso to ogromne cierpienie zwierząt

Masowa produkcja związana jest z ogromnym cierpieniem zwierząt. Hodowane one są w bardzo złych warunkach higienicznych. Poza tym zwierzęta utrzymywane są na coraz mniejszych powierzchniach. W konsekwencji jakości ich życia jest dramatyczna.

Dla tych trzech ważnych powodów- warto ograniczyć spożycie mięsa. Nie tylko zadbamy o nasze zdrowie, ale również będziemy mieć lepszy wpływ na naszą planetę.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować wegetariańskie ryżowe babeczki krok po kroku. Danie świetnie sprawdzi się jako przystawka lub pyszny, lekki obiad. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także