NewsyNowe, niepokojące zjawisko w marketach. Na product switching decyduje się coraz więcej Polaków

Nowe, niepokojące zjawisko w marketach. Na product switching decyduje się coraz więcej Polaków

Nowe niepokojące zjawisko w marketach. Polacy są zmuszeni tak robić. - Pyszności; Foto: Canva.com
Nowe niepokojące zjawisko w marketach. Polacy są zmuszeni tak robić. - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
17.07.2022 09:13

W wyniku wysokiej inflacji, żywność dramatycznie drożeje. W konsekwencji zmieniamy swoje nawyki zakupowe. Okazuje się, że coraz częściej sięgamy po tańsze zamienniki w marketach. Jasno wskazuje na to badanie "Inflacyjne dylematy Polaków. Na czym oszczędzamy w sklepach?" przeprowadzone przez UCE Research i Grupę Blix.

Skutek inflacji i zjawisko product switchingu

Supermarket - Pyszności; Foto: Canva.com
Supermarket - Pyszności; Foto: Canva.com

Badanie " Inflacyjne dylematy Polaków. Na czym oszczędzamy w sklepach?" przedstawiło, jak inflacja wpłynęła na nasze nawyki zakupowe. Okazuje się, że 78,8 % badanych szuka w sklepach tańszych zamienników swoich ulubionych produktów. Oznacza to, że obecnie jesteśmy świadkami zjawiska zwanego product switching. Jedynie 15,5 % respondentów nie jest zainteresowanych szukaniem tańszych produktów.

"Część konsumentów, która wcześniej regularnie kupowała np. łososia, teraz wybiera kurczaka. Podobne zachowanie jest widoczne wśród osób do niedawna nabywających masło, teraz sięgających po margarynę." - podkreślił wiceprezes Grupy Blix Marcin Lenkiewicz

Na czym głównie oszczędzamy w marketach?

Supermarket - Pyszności; Foto: Canva.com
Supermarket - Pyszności; Foto: Canva.com

Okazuje się, że najczęściej oszczędzamy na podstawowych produktach spożywczych, a nie używkach i alkoholu. Poza tym, okazało się, że co ósmy badany szuka tańszych zamienników słodyczy. Według Lenkiewicza pomimo trudnych ekonomicznie czasów, Polacy nie chcą rezygnować z małych przyjemności typu batonik.

Oprócz tego, co dziesiąta osoba biorąca udział w badaniu, wskazała, że chce zaoszczędzić na chemii gospodarczej. Jeśli chodzi o zakupy odzieżowe, to tańszych zamienników szuka jedynie 6,9 % badanych. Podobna sytuacja jest w przypadku kosmetyków - 7,4 % badanych chce na nich zaoszczędzić.

Ile chcielibyśmy zaoszczędzić na produkcie? Okazuje się, że większość badanych chciałoby zaoszczędzić  20% - 30% ceny ulubionego produktu. Jedynie 6% opowiedziało się za połową ceny. Natomiast 9 % za obniżką na poziomie 30% - 40%. Około 17,4 % respondentów nie potrafi tego sprecyzować.

Linkiewicz wytłumaczył również, dlaczego większość osób chciałoby zaoszczędzić 20%-30% na produkcie.

"Konsumenci często uważają, że właśnie taki przedział może im kompensować szalejącą inflację. Jest też wystarczającym rabatem, aby nawet zmienić sklep" - wyjaśnił Marcin Lenkiewicz

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować koronę z serem camembert, szynką parmeńską, orzechami włoskimi i jajkiem krok po kroku. Potrawa świetnie sprawdzi się na obiad dla całej rodziny!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także