InspiracjeCiekawostki o kanapkach. Ile ważyła największa, gdzie kupisz najdroższą i jaką przemycono w kosmos… Tego na pewno nie wiedziałeś!

Ciekawostki o kanapkach. Ile ważyła największa, gdzie kupisz najdroższą i jaką przemycono w kosmos… Tego na pewno nie wiedziałeś!

Ciekawostki o kanapkach. Ile ważyła największa, gdzie kupisz najdroższą i jaką przemycono w kosmos… Tego na pewno nie wiedziałeś!
Ewa
04.02.2022 13:43

Mogłoby się wydawać, że kanapki to taka prosta sprawa. Okazuje się, że nawet one mogą cię zaskoczyć. Mamy dla Ciebie kilka ciekawostek o kanapkach, którymi możesz zabłysnąć

#1 Skąd się wzięła nazwa kanapek – sandwich?

Kanapka została nazwana na cześć Lorda Sandwicha – hazardzisty, który nie miał czasu na jedzenie podczas gry, więc prosił swoich sług, aby przynieśli mu kromki mięsa między kromkami chleba.

Obraz

#2 Dlaczego w Stanach Zjednoczonych kanapki podlegają regulacji?

Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych kanapka musi zawierać co najmniej 35% gotowanego mięsa i nie więcej niż 50% chleba.

#3 Pewien youtuber z Minnesoty podjął próbę zrobienia swojej kanapki od zera

YouTuber z Minnesoty zrobił kiedyś kanapkę z kurczakiem dosłownie od zera. Założył ogród, zbierał pszenicę, ubił kurczaka, zebrał wodę z oceanu, żeby uzyskać sól. Zajęło mu to 6 miesięcy i kosztowało go 1500 dolarów. Jak sam mówił, efekt był naprawdę... słaby.

#4 W Iranie podjęto próbę zrobienia największej kanapki na świecie

Ile mierzyła największa kanapka świata? Cóż, eksperyment zakończył się klęską. Uczestnicy spotkania zaczęli ją jeść, zanim została zakończona.

#5 Kanapka przyczyniła się do złapania złodzieja

Ciekawostka o kanapce z happy endem. W 2003 roku pewien mężczyzna w Belgii ukradł diamenty o wartości 100 milionów dolarów ze skarbca chronionego wieloma mechanizmami bezpieczeństwa, w tym zamkiem z 100 milionami możliwych kombinacji, czujnikiem sejsmicznym, radarem dopplerowskim, czujnikami ciepła na podczerwień i polem magnetycznym. Został złapany, ponieważ zostawił częściowo zjedzoną kanapkę w pobliżu miejsca zbrodni, która została wykorzystana jako dowód DNA.

#6 Kanapka z masłem orzechowym i galaretką nie była na początku dla każdego

Kanapki z masłem orzechowym i galaretką były pierwotnie uważane za przysmak, którym smakowały tylko osoby z wyższej klasy. To dopiero ciekawostka.

Obraz

#7 Pilot pierwszego załogowego lotu w kosmos przez kanapkę dostał reprymendę

John Young, pilot Gemini 3, otrzymał reprymendę za przemycenie kanapki z peklowaną wołowiną na statek kosmiczny. W kosmosie można spożywać tylko jedzenie z tubek.

Obraz

#8 Kanapka na kaca. Naukowcy twierdzą, że kanapka może być lekarstwem

Naukowcy z Newcastle University przeprowadzili badania, których wnioskiem było to, że kanapka z bekonem może być dobrym lekarstwem na kaca. Nie zaszkodzi spróbować.

#9 Portugalska francesinha to coś, co warto spróbować

Według oryginalnej receptury francesinha oprócz chleba musi zawierać warstwy steku, szynki, dwóch rodzajów kiełbas i sera. Wszystko zatopione jest w dodatkowym serze i sosie piwnym. Prawdziwa bomba smaku i kalorii!

Obraz

#10 Ile kosztuje najdroższa kanapka świata? Gdzie kupić?

Dostaniesz ją w sklepie Serendipity 3 w Nowym Jorku za 214 dolarów. Kanapka podawana jest na dwóch kawałkach francuskiego chleba szampańskiego Pullman, przygotowywanego z szampana Dom Perignon i jadalnych płatków złota, z masłem z białej trufli i bardzo rzadkim serem Caciocavallo Podolico. Kanapkę podaje się z sosem z pomidorów i homara południowoafrykańskiego jako sos do maczania.

Obraz

#11 Ile ważyła największa kanapka świata?

Kanapka zawierała 68 kg musztardy, 468,1 kg wołowiny, 117,9 kg sera, 240,4 kg sałaty i 1618,4 kg chleba. Łączna waga największej kanapki świata przekroczyła… 2 tony!

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także