InspiracjeCiekawostki o kanapkach. Ile ważyła największa, gdzie kupisz najdroższą i jaką przemycono w kosmos… Tego na pewno nie wiedziałeś!

Ciekawostki o kanapkach. Ile ważyła największa, gdzie kupisz najdroższą i jaką przemycono w kosmos… Tego na pewno nie wiedziałeś!

Ciekawostki o kanapkach. Ile ważyła największa, gdzie kupisz najdroższą i jaką przemycono w kosmos… Tego na pewno nie wiedziałeś!
Ewa

04.02.2022 13:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mogłoby się wydawać, że kanapki to taka prosta sprawa. Okazuje się, że nawet one mogą cię zaskoczyć. Mamy dla Ciebie kilka ciekawostek o kanapkach, którymi możesz zabłysnąć

#1 Skąd się wzięła nazwa kanapek – sandwich?

Kanapka została nazwana na cześć Lorda Sandwicha – hazardzisty, który nie miał czasu na jedzenie podczas gry, więc prosił swoich sług, aby przynieśli mu kromki mięsa między kromkami chleba.

Obraz

#2 Dlaczego w Stanach Zjednoczonych kanapki podlegają regulacji?

Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych kanapka musi zawierać co najmniej 35% gotowanego mięsa i nie więcej niż 50% chleba.

#3 Pewien youtuber z Minnesoty podjął próbę zrobienia swojej kanapki od zera

YouTuber z Minnesoty zrobił kiedyś kanapkę z kurczakiem dosłownie od zera. Założył ogród, zbierał pszenicę, ubił kurczaka, zebrał wodę z oceanu, żeby uzyskać sól. Zajęło mu to 6 miesięcy i kosztowało go 1500 dolarów. Jak sam mówił, efekt był naprawdę... słaby.

#4 W Iranie podjęto próbę zrobienia największej kanapki na świecie

Ile mierzyła największa kanapka świata? Cóż, eksperyment zakończył się klęską. Uczestnicy spotkania zaczęli ją jeść, zanim została zakończona.

#5 Kanapka przyczyniła się do złapania złodzieja

Ciekawostka o kanapce z happy endem. W 2003 roku pewien mężczyzna w Belgii ukradł diamenty o wartości 100 milionów dolarów ze skarbca chronionego wieloma mechanizmami bezpieczeństwa, w tym zamkiem z 100 milionami możliwych kombinacji, czujnikiem sejsmicznym, radarem dopplerowskim, czujnikami ciepła na podczerwień i polem magnetycznym. Został złapany, ponieważ zostawił częściowo zjedzoną kanapkę w pobliżu miejsca zbrodni, która została wykorzystana jako dowód DNA.

#6 Kanapka z masłem orzechowym i galaretką nie była na początku dla każdego

Kanapki z masłem orzechowym i galaretką były pierwotnie uważane za przysmak, którym smakowały tylko osoby z wyższej klasy. To dopiero ciekawostka.

Obraz

#7 Pilot pierwszego załogowego lotu w kosmos przez kanapkę dostał reprymendę

John Young, pilot Gemini 3, otrzymał reprymendę za przemycenie kanapki z peklowaną wołowiną na statek kosmiczny. W kosmosie można spożywać tylko jedzenie z tubek.

Obraz

#8 Kanapka na kaca. Naukowcy twierdzą, że kanapka może być lekarstwem

Naukowcy z Newcastle University przeprowadzili badania, których wnioskiem było to, że kanapka z bekonem może być dobrym lekarstwem na kaca. Nie zaszkodzi spróbować.

#9 Portugalska francesinha to coś, co warto spróbować

Według oryginalnej receptury francesinha oprócz chleba musi zawierać warstwy steku, szynki, dwóch rodzajów kiełbas i sera. Wszystko zatopione jest w dodatkowym serze i sosie piwnym. Prawdziwa bomba smaku i kalorii!

Obraz

#10 Ile kosztuje najdroższa kanapka świata? Gdzie kupić?

Dostaniesz ją w sklepie Serendipity 3 w Nowym Jorku za 214 dolarów. Kanapka podawana jest na dwóch kawałkach francuskiego chleba szampańskiego Pullman, przygotowywanego z szampana Dom Perignon i jadalnych płatków złota, z masłem z białej trufli i bardzo rzadkim serem Caciocavallo Podolico. Kanapkę podaje się z sosem z pomidorów i homara południowoafrykańskiego jako sos do maczania.

Obraz

#11 Ile ważyła największa kanapka świata?

Kanapka zawierała 68 kg musztardy, 468,1 kg wołowiny, 117,9 kg sera, 240,4 kg sałaty i 1618,4 kg chleba. Łączna waga największej kanapki świata przekroczyła… 2 tony!

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także