PoradyTrująca substancja w ziemniakach. Zwróć uwagę na jeden szczegół

Trująca substancja w ziemniakach. Zwróć uwagę na jeden szczegół

Dlaczego ziemniaki zielenieją? - Pyszności; Foto Canva.com i kadr z materiału na kanale YouTube FOOD CLINIC
Dlaczego ziemniaki zielenieją? - Pyszności; Foto Canva.com i kadr z materiału na kanale YouTube FOOD CLINIC
15.02.2023 08:04

Ziemniaki to produkt, który króluje w polskiej kuchni. Przygotowuje się z nich wyjątkowe dania, jak też spożywa jako dodatek do obiadu. Wybierając te najlepsze ziemniaki, z pewnością czasem zauważyłeś zielony odcień. Dlaczego ziemniaki zielenieją? Niestety, ale nie jest to dobra oznaka.

Dlaczego ziemniaki zielenieją i nie należy ich spożywać?

Jeśli lubisz gotować dania z wykorzystaniem ziemniaków, to z pewnością zdarzyło ci się zauważyć bulwy z zielonym odcieniem. Najlepiej będzie od razu je wyrzucić. Nie ma sensu odcinanie zielonych kawałków ani dokładna obróbka termiczna. Spożycie takich ziemniaków, nawet ugotowanych, czy upieczonych, może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Dlaczego ziemniaki zielenieją? Jest to spowodowane wytwarzaniem toksycznej substancji o nazwie solanina, która pojawia się na skutek oddziaływania światła słonecznego.

Zielone ziemniaki - Pyszności; Foto: kadr z materiału na kanale YouTube Naturalne leki
Zielone ziemniaki - Pyszności; Foto: kadr z materiału na kanale YouTube Naturalne leki

Chroni w ten sposób ziemniaki przed chorobami i szkodnikami. Solanina występuje nie tylko w bulwie, ale także w łodydze czy liściach. Jednak największe zagrożenie dla człowieka stanowi w bulwie. Spożycie takiego ziemniaka, nawet po dokładnym obraniu, pozbyciu się zielonych części i następnie ugotowaniu, może prowadzić do zatrucia, wymiotów, bólu brzucha, mdłości czy nadmiernej potliwości. Przy większych ilościach mogą pojawić się nawet halucynacje, zaburzenia pracy serca, czy problemy z oddychaniem. Toksyczna dawka solaniny, która jest niezwykle groźna dla człowieka, to 300 mg. Pierwsze objawy zatrucia solaniną, pojawiają się już kilka godzin po zjedzeniu ziemniaków.

Jak przechowywać ziemniaki, aby nie zieleniały?

Skoro już wiesz, dlaczego ziemniaki zielenieją, to dobrze będzie wskazać sposób na dobre przechowywanie ziemniaków, które zapobiega zielenieniu. Podczas zakupów, zawsze dokładnie obejrzyj ziemniaki i wybierz takie, które nie mają żadnych plamek i widocznych zielonych przebarwień. Nie kupuj też starych bulw, czyli ziemniaków, które zaczęły kiełkować. Co do przechowywania, to najlepiej będzie je przechować w miejscach, bez dostępu do światła słonecznego. Idealnie sprawdzi się ciemne i chłodne miejsce - np. piwnica, czy spiżarka. Z tych najlepszych ziemniaków przygotujesz placki ziemniaczane lub inne wyjątkowe dania.

Na naszym kanale YouTube znajdziesz przepis na ziemniaka z mięsem mielonym:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także