PoradyTak sprawdzisz, czy jajko jest świeże. Potrzebujesz tylko swojego telefonu

Tak sprawdzisz, czy jajko jest świeże. Potrzebujesz tylko swojego telefonu

Jajko - Pyszności; Foto Canva.com
Jajko - Pyszności; Foto Canva.com

07.04.2023 08:41, aktual.: 07.04.2023 09:55

Wielkanoc to czas, w którym na stole i w kuchni królują jajka. Przygotowuje się z nich rozmaite potrawy na wielkanocny stół. Z pewnością zdajesz sobie sprawę z faktu, że ze świeżością jajek bywa naprawdę różnie. Jeżeli zdarzyło ci się kiedykolwiek kupić stare lub zepsute jajka, to dobrze poznać patent, który pozwoli ci sprawdzić, czy jajko jest świeże.

Czy podczas zakupów otwierasz wytłaczankę z jajkami, by sprawdzić ich świeżość? Tak postępuje najwięcej konsumentów. W ten sposób sprawdzasz, czy jajko nie jest popękane, jak wygląda jego skorupka i czy ich wygląd zachęca do zakupu. Jeśli "kupujesz wzrokiem" to wiedz, że tak postępuje większość osób. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy zależy ci na tym, by kupić świeże produkty na Wielkanoc. Miej jednak na uwadze to, że sam wygląd skorupki nie świadczy o świeżości jajka. Co w takiej sytuacji należy zrobić?

Jajko i jego różne rodzaje - czy to ma znaczenie?

Jednym ze sposobów, który pozwoli sprawdzić, czy jajko jest świeże, jest potrząsanie i nasłuchiwanie, jaki dźwięk wydaje. Są jednak inne metody, które możesz zastosować jeszcze podczas wizyty w sklepie, a nie po powrocie do domu. Aby sprawdzić świeżość jajka, na pewno należy zwrócić uwagę na datę ważności, która widnieje na opakowaniu.

Jajka - Pyszności; Foto Canva.com
Jajka - Pyszności; Foto Canva.com

Musisz też wiedzieć, że to wygląd świadczy o jego świeżości. Mówi się, że im brzydsze jajko tym lepiej. Na rynku można znaleźć trzy rodzaje jajek - ściółkowe, z wolnego wybiegu i z hodowli klatkowej. Te z chowu klatkowego są najmniejsze i mają najmniej wartości odżywczych. Wpływ mają na to warunki, w których żyją kury. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku jajka z chowu ściółkowego. Za najzdrowsze, największe i najlepsze uznaje się jajko z wolnego wybiegu. Jest ono też najdroższe. Pamiętaj, że gdy jego skorupka jest chropowata, matowa i brudna to znak, że jajko jest świeże.

Jak sprawdzić, czy jajka są świeże?

Wspomniana warstwa brudu chroni jajko przed zepsuciem, dlatego nie należy myć jajek przed wstawieniem ich do lodówki. Jeżeli zależy ci na tym, by sprawdzić świeżość jajka, to potrzebna będzie Ci tu latarka. Idealnie sprawdzi się również ta, które znajduje się w smartfonie. Co musisz zrobić, by sprawdzić, czy jajko jest świeże? Wystarczy, że przejdziesz do ciemnego pomieszczenia i skierujesz na jajko na światło latarki.

Jajko - Pyszności; Foto AdobeStock
Jajko - Pyszności; Foto AdobeStock

Ten sposób pozwoli ci dostrzec, czy żółtko jest dalej żółte. To właśnie obserwacja żółtka jest jedną z metod, która pozwoli sprawdzić świeżość jajka. W przypadku, gdy w jajku znajduje się tylko żółtko, a potrząsane wydaje charakterystyczny chlust, to znak że nadaje się do spożycia i jest świeże.

Jaki majonez do jajka? Na naszym kanale YouTube znajdziesz wielki test majonezów z supermarketów 2023:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także