Jeśli jedziesz w dalszą podróż, nie jedz tych produktów. Unikniesz dolegliwości żołądkowych
19.07.2023 16:32, aktual.: 19.07.2023 16:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Podróż często bywa męcząca, szczególnie jak ma się problemy podczas jazdy jakimkolwiek środkiem transportu. Bóle brzucha i nudności są naprawdę męczące. Problemy żołądkowe całkowicie zakłócają i wręcz niszczą cały wypad. Czy możemy tego uniknąć?
Niemcy znaleźli ciekawą nazwę na stres związany z podróżowaniem. "Reisfeiber"objawia się wymiotami, bólem brzucha, nudnościami i problemami ze snem. Do tego dochodzą silne nerwy. Zanim więc wybierzemy się w podróż, powinniśmy zadbać o spokój głowy. Wielu osobom pomagają techniki oddechowe oraz krótka medytacja. Warto również przyjrzeć się temu, co jemy przed wyjazdem. Ma to ogromny wpływ na komfort podróżowania.
Zanim wybierzemy się w podróż, zadbajmy o żołądek
Kilka dni wcześniej powinniśmy zacząć stosować probiotyki. Dotyczy to szczególnie dalekich podróży, podczas których długo będziemy w trasie. Produkty te wspomagają jelita i minimalizują nieprzyjemne objawy. Ważna jest również lekkostrawna dieta. Nie możemy objadać się pizzą, kebabami lub słodyczami, gdy wiemy, że czeka nas podróż. Może to się źle skończyć, a nie zawsze jest możliwość zatrzymania się.
Co zatem powinniśmy spożywać? Dania muszą być lekkie. Idealnymi przykładami są:
Miejmy pod ręką przekąski, na przykład orzechy, pokrojone warzywa i owoce, wafle ryżowe lub zbożowe batoniki (najlepiej takie przygotowywane samodzielnie, gdyż te ze sklepu składają się głównie z cukru). Obowiązkowa jest również woda z dodatkiem cytryny lub arbuza. Podróż bez niej może być niezbyt przyjemna.
Jest jeszcze jedna zasada: nie jemy z niesprawdzonych miejsc. Zanim zatrzymamy się na jedzonko, powinniśmy przeczytać opinie na temat danej restauracji. Na miejscu nie zamawiamy tłustych rzeczy. Frytki są przepyszne, ale przed jazdą lepiej z nich zrezygnować.
Dlaczego podczas jazdy jest nam niedobrze?
Osoby z chorobą lokomocyjną stresują się na myśl o dalekiej podróży. Podczas jazdy samochodem wiele godzin spędzamy w jednej pozycji. Długotrwałe siedzenie nie jest obojętne dla naszego organizmu. Stres i brak perystaltyki doprowadza do nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Rewolucje żołądkowe, ospałość i nudności negatywnie wpływają na podróż.
Jak sobie pomóc? Zapomnijmy o jeździe na pusty żołądek i piciu kawy. Lepiej sięgnąć po wodę i zjeść coś lekkiego. Pomóc może również zatrzymywanie się co dwie godziny (oczywiście w miarę możliwości).