PoradyJeśli płacisz za zakupy w sklepie kartą, nie odpowiadaj na to pytanie. Możesz ściągnąć na siebie kłopoty

Jeśli płacisz za zakupy w sklepie kartą, nie odpowiadaj na to pytanie. Możesz ściągnąć na siebie kłopoty

Jeśli płacisz za zakupy w sklepie kartą, nie odpowiadaj na to pytanie. Możesz ściągnąć na siebie kłopoty
Jeśli płacisz za zakupy w sklepie kartą, nie odpowiadaj na to pytanie. Możesz ściągnąć na siebie kłopoty
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

30.01.2024 12:50, aktual.: 31.01.2024 20:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Płacenie kartą za zakupy to wygodne rozwiązanie, które pozwala nam zaoszczędzić czas i pieniądze. Jednak przy tej okazji warto pamiętać o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa. Jedną z nich jest nieodpowiadanie na bardzo często padające pytanie.

Codzienne płacenie kartą za zakupy to dla wielu z nas rutynowa czynność, lecz mało kto zdaje sobie sprawę, że pewne pytania zadawane przez kasjerów mogą rodzić poważne zagrożenia dla prywatności. Dlaczego udzielenie odpowiedzi na pozornie niewinne pytanie o kod pocztowy może prowadzić do poważnych konsekwencji?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uważaj komu podajesz swój kod pocztowy

Kod pocztowy to informacja, która może zostać wykorzystana przez osoby nieuprawnione do ustalenia twojego miejsca zamieszkania. W połączeniu z imieniem i nazwiskiem, które widnieją na twojej karcie płatniczej, może to stanowić poważne zagrożenie dla twojego bezpieczeństwa.

Jak mogą wykorzystać mój kod pocztowy?

Osoby, które wpadną w ręce złodziei danych, mogą wykorzystać kod pocztowy do różnych celów, takich jak:

  • Wyłudzenie danych osobowych. Złodzieje mogą wykorzystać kod pocztowy do wyłudzenia od nas danych osobowych, takich jak numer PESEL, numer dowodu osobistego czy numer telefonu. Te informacje mogą zostać wykorzystane do kradzieży tożsamości lub do zaciągnięcia kredytu na nasze nazwisko.
  • Przesyłanie spamu lub reklam. Złodzieje mogą wykorzystać kod pocztowy do wysyłania nam spamu lub reklam. Takie wiadomości mogą być niebezpieczne, ponieważ mogą zawierać złośliwe oprogramowanie lub linki do fałszywych stron internetowych.
  • Wykonanie przelewu na nasze konto. Złodzieje mogą wykorzystać kod pocztowy do wykonania przelewu na nasze konto. Taki przelew może być dokonany bez naszej wiedzy i zgody.

Czy podanie kodu pocztowego jest obowiązkowe?

Nie, podanie kodu pocztowego pracownikowi sklepu nie jest obowiązkowe. W Polsce nie ma żadnych przepisów, które na to zobowiązywałyby.

W takiej sytuacji możesz odmówić podania kodu pocztowego. Kasjer nie ma prawa zmuszać Cię do tego. Możesz również podać kod pocztowy fikcyjny lub odmówić podania kodu pocztowego, podając jako powód ochronę danych osobowych.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także