Koniec ery plastiku! Do końca roku ma zniknąć ze sklepów i restauracji

To wielki krok w kierunku ekologii. Wprowadzenie tych ograniczeń może znacząco wpłynąć na poprawę środowiska.

Obrazek
Obrazek

Koniec z plastikowymi naczyniami

Do końca lipca z hurtowni mają zniknąć jednorazowe sztućce, talerzyki i kubeczki. Wraz z nowym rokiem w życie weszła nowa regulacja, która zakazuje używania ich na terenie całej Unii Europejskiej. Do końca roku mają zostać zastąpione biodegradowalnymi lub wielorazowymi alternatywami.

Obrazek

Wszystko w trosce o środowisko

Jak podaje WWF, wprowadzone ograniczenie dotyczy nawet 70% plastiku, który zanieczyszcza wody. Jest to kolejny krok Dyrektywy Plastikowej. W jej skład wchodzi szereg przepisów, które mają na celu ochronę środowiska przed zanieczyszczeniem.
Dyrektywa ma wyeliminować m.in plastikową zastawę, słomki, patyczki higieniczne, styropianowe kubki.
Do 2025 producenci będą musieli również znaleźć alternatywę dla plastikowych nakrętek i zaplanować recycling swoich butelek.

Obrazek

Brak przetwarzania równoznaczny będzie z karą

Nie tylko zakaz sprzedaży, ale również nakaz recyclingu wszedł w życie w tym roku. Za każdy kilogram tworzywa, które nie zostanie przetworzone, państwo członkowskie zapłaci 80 groszy kary. Wpływy te mają zasilać budżet, który ma pomóc podnieść się państwo po walce z pandemią.

Obrazek
Co sądzisz o tym pomyśle?
Wybrane dla Ciebie
ZACZEKAJ! ZOBACZ, CO TERAZ JEST NA TOPIE