PrzepisKtóre jajka są zdrowsze - z ciemnym czy jasnym żółtkiem? Odpowiedź może mocno zadziwić

Które jajka są zdrowsze - z ciemnym czy jasnym żółtkiem? Odpowiedź może mocno zadziwić

Które jajka są zdrowsze - z ciemnym czy jasnym żółtkiem? Odpowiedź może mocno zadziwić
Paulina

17.08.2022 18:39, aktual.: 15.09.2023 14:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jajka to jeden z ulubionych składników, po które sięgamy na śniadanie. Można przygotować je w szybki i prosty sposób. Wiedzieliście natomiast, że kolor żółtka jaja zależy od tego, czym karmiona jest kura i w jakim jest wieku? Które zatem jajka są zdrowsze - z ciemnym czy jasnym żółtkiem? Przedstawiamy kilka informacji.

Które jajka są zdrowsze?

Często po rozbiciu jajek widzimy różne kolory żółtek. Skąd takie różnice? Już tłumaczymy. Zależy to głównie o tego, czym karmione są kury oraz od ich wieku. Kury, które spożywają rośliny z karotenoidami np. marchew będą nieść jajka o bardziej pomarańczowym ubarwieniu żółtka. Takie żółtka też będę dużo zdrowsze. 

Jajka - Pyszności
Jajka - Pyszności

Wartość jajka, a wiek kury?

Młode kury, będą znosić jajka, które będą charakteryzować się niższą wartością odżywcza. Tak samo jest w przypadku kur, które są już bardzo stare. Jajka o największej wartości, będą znosić kury w średnim wieku.

Jak długo można przechowywać jajka?

Jajka to produkt, który możemy dość długo przechowywać w lodówce. Najlepiej, żeby trzymać je w chłodnym miejscu poniżej 20 stopni Celsjusza. Optymalny czas przechowywania jajek to około 3 tygodnie. W lodówce nawet do 1 miesiąca. Co istotne drzwi lodówki nie są dla jajek najlepszym miejscem ze względu na zmiany temperatur.

Lepiej pozostawić jajka na półce lodówki. Najlepszym miejscem w lodówce będzie środkowa półka. Jajka najlepiej trzymać w wytłaczance lub zamkniętym pojemniku. Po rozbiciu jajka białko powinno mieć mleczne zabarwienie. Wiemy wtedy, że jest ono świeże.

Obraz

Czy jajka są zdrowe?

Jak najbardziej! Jajka to bardzo zdrowy produkt, który powinniśmy spożywać, oczywiście w odpowiednich ilościach. Jajko jest cennym źródło witamin: A, K, E i D. Dodatkowo jest ono bogate w szereg składników mineralnych, takich jak żelazo, czy cynk. Te pierwiastki są bardzo niedoborowe w naszych dietach. Ten wyjątkowy produkt spożywczy, dostarcza nam całą gamę aminokwasów niezbędnych do pracy całego naszego organizmu.

Jeśli masz ochotę na wyjątkowe śniadanie. Takie, które nie tylko zachwyci twoje kubki smakowe, ale i oko – to zobacz na naszym kanale YouTube ckrok po kroku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także