NewsyMasowe zatrucie na wakacyjnym wyjeździe. 20 dzieci trafiło do szpitala

Masowe zatrucie na wakacyjnym wyjeździe. 20 dzieci trafiło do szpitala

Masowe zatrucie na wyjeździe. 20 dzieci trafiło do szpitala (Adobe)
Masowe zatrucie na wyjeździe. 20 dzieci trafiło do szpitala (Adobe)
04.07.2023 14:22, aktualizacja: 04.07.2023 20:20

Wycieczka w góry to spełnienie marzeń wielu osób. W trakcie pobytu stołujemy się w różnych restauracjach i barach mlecznych. Czasem może jednak dojść do tragedii. Jak podaje portal Nowiny24.pl, przebywające w schronisku w miejscowości Rudenka w Bieszczadach dzieci miały silne zatrucie. 20 trafiło do szpitala. Na razie nie wiadomo, jaka jest przyczyna. Sprawę bada sanepid. Cała sytuacja miała miejsce w nocy z 3 na 4 lipca.

Objawy najprawdopodobniej pojawiły się już w autobusie

Państwowa Inspekcja Sanitarna próbuje ustalić, kiedy doszło do zatrucia. Czy w trakcie dojazdu do miejsca noclegu, czy na miejscu.

- Wysłałem na miejsce pracowników, aby pobrali próbki jedzenia i przeprowadzili badania. Te dzieci wczoraj dotarły do ośrodka, gdzie zjadły kolację. Następnie między północą, a 1 godziną zaczęły się pojawiać objawy zatrucia - powiedział portalowi Nowiny24.pl lek. med. Wiktor Fiodor, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Ustrzykach Dolnych.

Dzieci mogły zatruć się już w trakcie podróży, podczas której zjadły coś szkodliwego. Istnieje też prawdopodobieństwo, że ktoś w grupie był chory i reszta również się zaraziła. W autokarze było dużo osób, więc wirus szybko mógł się roznieść.

- Z tego co wiem, objawy pojawiły się już w autobusie - dodał.

Masowe zatrucie w Bieszczadach. Sanepid bada sprawę

Dzieci, które wykazywały niepokojące dolegliwości (wymioty i biegunka) od razu trafiły do szpitala. Do transportowania chorych zaangażowano także strażaków.

- 7 Zespołów Ratownictwa Medycznego interweniowało w związku z podejrzeniem zatrucia w ośrodku wypoczynkowym na terenie Powiatu Leskiego. Ogółem do szpitali w Lesku, Ustrzykach Dolnych, Sanoku, Brzozowie i Przemyślu zostało przetransportowanych 20 osób - poinformowała dyrektor Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SPOZ w Sanoku Beata Pieszczoch.
Masowe zatrucie w Bieszczadach. Sanepid bada sprawę (Public Domain Pictures)
Masowe zatrucie w Bieszczadach. Sanepid bada sprawę (Public Domain Pictures)

Do szpitala na terenie Leska trafiły dzieci w wieku 7-13 lat. Wszystkie miały objawy zapalenia żołądkowo-jelitowego. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, są pod opieką lekarzy na oddziale dziecięcym.

Pracownicy sanepidu zebrali wywiad epidemiologiczny, a pobrane próbki zostały wysłane do badań. O ich wynikach oraz wszystkich ustaleniach będziemy informować na bieżąco.

Pierwsze zgłoszenie wpłynęło w poniedziałek o 21

Dziecko miało objawy zatrucia, więc wysłano do niego karetkę. Na miejscu okazało się, że chorych osób jest o wiele więcej.

- Zadysponowano jeszcze sześć zespołów ratownictwa medycznego. W sumie udzieliliśmy pomocy 20 pacjentom - powiedziała Beata Pieszczoch.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także