NewsyMiliarderzy inwestują w mięso z laboratorium. Twierdzą, że ma w 100% zastąpić tradycyjne!

Miliarderzy inwestują w mięso z laboratorium. Twierdzą, że ma w 100% zastąpić tradycyjne!

Miliarderzy inwestują w mięso z laboratorium. Twierdzą, że ma w 100% zastąpić tradycyjne!
Ewa
16.03.2021 12:03, aktualizacja: 22.03.2021 12:59

Szukanie alternatyw dla mięsa to bardzo gorący temat. Głównie podyktowane jest to wysokimi kosztami produkcji i wpływem na środowisko. Nic dziwnego, że zainteresowali się tym również najbogatsi ludzie na świecie.

Obraz

Pomysł wciąż się rozwija

Chociaż od powstania pierwszego syntetycznego mięsa, w 100% wyhodowanego w warunkach laboratoryjnych, minęło dopiero 8 lat, to wiele się w tym temacie zmieniło. Pierwszy burger kosztował zawrotną kwotę 330 tysięcy dolarów i uznany był głównie za ciekawostkę.

Obecnie coraz więcej firm pracuje nad laboratoryjnym mięsem, tworzy struktury w drukarkach 3D i szerzej testuje swoje alternatywy. Spadły koszty, wzrosło zainteresowanie. Nic dziwnego, że temat przyciąga biznesmenów.

Obraz

Bill Gates i Richard Branson postanowili zainwestować

Były prezes Microsoftu i twórca Virgin Group żywo zainteresowali się temat i wyczuli w tym przyszłościowy biznes. Zainwestowali miliony dolarów w Memphis Meat- firmę, która zajmuje się hodowaniem mięsa w laboratorium.

Obraz

W trosce o środowisko

Nie sądzę, żeby w 80 najbiedniejszych krajach syntetyczne mięso od razu zastąpiło tradycyjne. Uważam jednak, że wszystkie bogate kraje powinny przerzucić się na nie w 100 proc. Do różnicy w smaku można się przyzwyczaić. Jeśli chodzi o kraje o średnich i wyższych dochodach, myślę, że zmiana jadłospisu jest tam również możliwapisze Gates w swojej książce "How to Avoid a Climate Disaster"

Produkcja mięsa w laboratorium ma ograniczyć ślad węglowy i tym samym przyczynić się do zachowania równowagi ekologicznej na naszej planecie.

Obraz

Naukowcy podczas tworzenia mięsa w laboratorium bazują na dobrze poznanej metodzie CRISPR-Cas9. Łączą oni tkanki drobiowe i wołowe, co ma sprawić, że powstanie wyjątkowe w smaku mięso.

znany twórca Amazon, Jeff Bezos, również postanowił zainwestować w szukanie najlepszego zamiennika tradycyjnego mięsa. Przeznaczona przez niego kwota 10 miliardów dolarów na finansowanie naukowców, aktywistów, organizacji pozarządowych ma być pomocą w walce o dobro planety.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także