8 rodzajów orzecha, które należy moczyć w wodzie przed zjedzeniem. Nie uwierzysz dlaczego
Orzechy to niesamowicie zdrowe przekąski. Jesteśmy pewni, że słyszeliście o tym już nie jeden raz. W dobie zdrowego trybu życia zyskały bardzo dużą popularność. I nic w tym dziwnego... są bowiem źródłem wielu cennych składników odżywczych, minerałów oraz witamin. Warto po nie sięgać nawet codziennie, choćby w niewielkich ilościach.
Niestety, kiedy jemy orzechy, dostarczamy swojemu organizmowi jedynie 40% ich prawdziwego bogactwa.
Matka natura wyposażyła je bowiem w naturalne inhibitory enzymatyczne, zapobiegające kiełkowaniu, kiedy nie ma do tego odpowiednich warunków.
Dodatkowo, zawierają też kwas fitynowy, który utrudnia naszemu organizmowi pełne wchłonięcie m.in. magnezu, żelaza czy wapnia.
Mają też w sobie goitrogeny, które wywierają negatywny wpływ na funkcjonowanie naszej tarczycy oraz kilka innych rzeczy, które w połączeniu dają im opinię ciężkostrawnych.
Jednak jest sposób na to, aby pozbyć się z orzechów tego, co nie jest nam potrzebne, a także poprawić przyswajalność tego, co najzdrowsze i niezbędne... W dodatku jest on naprawdę prosty i nie wymaga większego wysiłku.
Chodzi o nic innego, jak tylko to, aby odpowiednio wcześniej namoczyć je w wodzie!
Świetna będzie do tego zarówno zwykła woda źródlana jak i ta przefiltrowana. Możemy też dodać do niej odrobinkę soku z cytryny lub soli. Następnie wrzucamy orzechy do szklanej miski i zalewamy dwukrotnie większą ilością wody.
Warto wiedzieć, że konkretne rodzaje orzechów wymagają różnego czasu moczenia:
- Orzechy włoskie: 6 - 8 godzin,
- Migdały: 8 - 12 godzin,
- Orzechy laskowe: 10 - 12 godzin,
- Pistacje: 2 - 4 godziny,
- Orzechy nerkowca: 2 - 4 godziny,
- Orzechy brazylijskie: wystarczy opłukać,
- Makadamia: wystarczy opłukać,
- Orzechy piniowe: wystarczy opłukać.
Po wyciągnięciu z wody, należy osuszyć je w ciepłym miejscu.
Dzięki odpowiedniemu namoczeniu orzechów nie tylko sprawimy, że w naszym organizmie pozostanie więcej składników odżywczych, ale unikniemy też uczucia ciężkości i przepełnionego brzucha.