Najzdrowszy składnik barszczu czerwonego. Dodaj w odpowiednim momencie, a jelita i żołądek ci podziękują
Barszcz czerwony nie tylko dobrze smakuje i przyjemnie rozgrzewa, ale także dostarcza do organizmu wielu wartościowych substancji. Przygotowany na zakwasie jest naturalnym probiotykiem, a obecne w nim przyprawy dodają mu wielu innych cennych właściwości. Tradycyjna zupa posypana jest dużą ilością majeranku. Kiedy najlepiej dodać ten zdrowy i pachnący składnik?
Czerwony barszcz to potrawa, która w większości polskich domów rozpoczyna wieczerzę wigilijną. Delikatnie pyrka na kuchence, gdy dzielisz się opłatkiem i wymieniasz dobrymi życzeniami z bliskimi. Nic dziwnego, że każdy dba o to, aby był doskonały – aromatyczny i esencjonalny. Tym, co wieńczy dzieło jest majeranek – przyprawa dodaje mu głębi, odrobiny słodkości i chroni jelita przed inwazją ciężkostrawnych potraw.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdrowe dodatki w wigilijnym barszczu
W Polsce przeplatają się dwie tradycje gotowania barszczu na Wigilię. W jednych domach przygotowywany jest ze słodkich, gotowanych buraków. W innych – na zakwasie buraczanym. Jeden i drugi sposób ma swoich zwolenników, jednak trzeba przyznać, że ten na zakwasie jest zdrowszy, dzięki kulturom bakterii, które powstają w wyniku fermentacji.
Zdrowym dodatkiem do barszczu są jabłka. Słodko-kwaśne owoce dodają wywarowi smaku i budują jego konsystencję. Dzięki zawartości pektyn, również korzystnie wpływają na układ pokarmowy.
Do barszczu często dodawany jest czosnek, który ma właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Pomocne w budowaniu odporności są goździki i imbir. Z kolei grzyby suszone wzbogacają potrawę o cenny błonnik i witaminy z grupy B. Nie bez znaczenia jest obecność świeżych i suszonych ziół, wśród których prym wiedzie niepozorny majeranek.
Jak majeranek wpływa na organizm?
W przyprawie znajduje się wiele cennych substancji. Jest tu błonnik, który poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego. Zawarte są też witaminy C, A i z grupy B, wapń, żelazo, magnez, potas i flawonoidy, które walczą z wolnymi rodnikami.
Olejki zawarte w majeranku łagodzą skurcze mięśni gładkich przewodu pokarmowego, pomagając przy bólach brzucha i redukując wzdęcia. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, przyprawa działa kojąco na podrażnione błony śluzowe. Ułatwia trawienie i wspomaga przyswajanie składników odżywczych.
Kiedy dodać majeranek do barszczu?
Do doprawienia barszczu doskonale sprawdzi się suszony majeranek, który ma zdecydowanie bardziej intensywny aromat niż świeży. Aby obudzić uśpione olejki eteryczne rozetrzyj susz w dłoniach i dodaj na sam koniec gotowania.
Zbyt długo gotowane zioła nie tylko tracą swój piękny zapach, ale także część właściwości zdrowotnych. Jeśli dodasz majeranek na samym początku przygotowywania barszczu, może spowodować gorzki posmak.