PoradyNajgorszy rodzaj lodów, jakie możesz jeść latem. Omijaj je z daleka, kup jakiekolwiek inne

Najgorszy rodzaj lodów, jakie możesz jeść latem. Omijaj je z daleka, kup jakiekolwiek inne

canva.com
canva.com
Agnieszka

11.06.2022 12:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Latem uwielbiamy jeść lody. Nie tylko są smaczne, ale także przyjemnie zimne, idealne na upały. Niestety nie wszystkie z nich powinniśmy jeść. Niektóre lody należy omijać z daleka! Dietetycy już lata temu wskazali najgorszy rodzaj lodów - oto one!

pixabay.com
pixabay.com

Najgorszy rodzaj lodów - lody z automatów

Dwa lata temu Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna zbadała włoskie lody z automatu, które były sprzedawane w różnych miejscach należących do województwa zachodnio - pomorskiego. Niestety wyniki badań były przerażające.

Okazało się, że w prawie połowie przebadanych próbek znajdowały się szkodliwe dla naszego zdrowia patogeny. W wielu z nich była obecna wysoka ilość bakterii Enterobacteriaceae.

Należy zaznaczyć, że drobnoustroje te znajdują się naturalnie w jelicie grubym. Jednak dostarczane np. w postaci lodów do organizmu w dużej ilość mogą wywołać dolegliwości pokarmowe.

Nieprawidłowo utrzymywana higiena w zakładach

W związku z zaistniałą sytuacją Sanepid zaznaczył, że tak zły wynik badań jest spowodowany brakiem przestrzegania zasad higieny w zakładach.

"Obecność bakterii Enterobacteriaceae świadczy o niewystarczającym poziomie utrzymania higieny w zakładach lub nieprawidłowo przeprowadzanych procesach mycia i dezynfekcji oraz o braku kontroli wewnętrznej." - zaznaczył szczeciński Sanepid

Zachowanie higieny w zakładach, które zajmują się produkcją żywności, powinno być na porządku dziennym. Żywność ma nie tylko smakować, ale być zdrowa.

Jakie mogą być objawy zatrucia lodami?

Spożycie zanieczyszczonych drobnoustrojami lodów może skończyć się dla nas bardzo źle. Jednymi z najczęstszych objawów są:

  • bóle brzucha
  • wymioty
  • nudności
  • biegunka

Jakie lody warto wybierać?

pixabay.com
pixabay.com

Lody najlepiej kupować w znanych, sprawdzonych miejscach. Jeśli kupujecie lody w kawiarni bądź w budce, warto zwrócić uwagę na to, czy miejsce jest utrzymane w czystości. Dodatkowo osoba, która nas obsługuje, powinna regularnie odkażać ręce lub nosić jednorazowe rękawiczki.

W związku z tym warto zwrócić uwagę na to, jak i w czym podawane są lody -  czy narzędzia, bądź maszyny mające z nimi styczność są wystarczająco czyste. Ważne jest również, aby wybierać lody, które przed kupnem cały czas znajdowały się w niskich temperaturach.

Jeśli masz ochotę samemu przygotować lody, to polecamy nasz przepis na domowej roboty lody z ciasteczkami Oreo!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także