NewsyNajlepsza dieta 2023. Która z nich jest najpopularniejsza na świecie?

Najlepsza dieta 2023. Która z nich jest najpopularniejsza na świecie?

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock

16.01.2023 12:00, aktual.: 16.01.2023 13:14

Początek każdego nowego roku to czas postanowień noworocznych. Większość osób decyduje się rzucić palenie, rozpocząć treningi na siłowni czy w końcu zacząć zdrowo się odżywiać. Nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele, zdrowy duch. Jeśli zamierzasz przejść na dietę, to warto, żebyś poznał ranking diet. Która z nich zdobyła najwyższe miejsce w kategorii najlepsza dieta 2023?

Najlepsza dieta 2023 - w tym przypadku nie może być zaskoczenia

W tym przypadku nie powinno być absolutnie żadnego znaczenia. Zawsze, na początku każdego roku, US News and World Report publikuje specjalne zestawienie diet. Które będą cieszyć się największą popularnością w 2023 roku? Interdyscyplinarny zespół ekspertów prezentuje trendy, związane ze zdrowym żywieniem. Pod uwagę bierze się ich wpływ na zdrowie, kaloryczność, łatwość stosowania czy podział według kategorii dla poszczególnych osób. Biorąc pod uwagę wszystkie te składowe, zwycięzca mógł być tylko jeden.

Dieta - Pyszności; Foto Canva.com
Dieta - Pyszności; Foto Canva.com

Najlepsza dieta 2023 to dieta śródziemnomorska. Spożywanie takich produktów, chroni organizm przed chorobami Alzheimera, czy Parkinsona. W jej przypadku, zalecane jest spożywanie warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów spożywczych, oliwy z oliwek jako głównego źródła tłuszczu, ryb, czy nasion roślin strączkowych. Trzeba przyznać, że również w Polsce wiele osób stosuje ten rodzaj diety. Może kolej na ciebie?

Jakie są najlepsze diety według podziału na poszczególne kategorie?

Najlepsza dieta 2023 może być tylko jedna, ale warto również przyjrzeć się zwycięzcom w poszczególnych kategoriach. Pod uwagę eksperci wzięli różne kryteria, dzięki którym możliwe jest wcielenie różnych sposobów żywienia do swojej codzienności.

Najlepsze diety, według podziału na kryteria, w 2023 roku to:

  • Najlepsza dieta odchudzająca — Dieta Strażników Wagi - w zasadzie można jeść wszystko, ale poszczególnym produktom przyznawane są punkty; zasada jest taka, że nie możesz przekroczyć określonej sumy punktów w danym dniu; udział w takim programie jest płatny, ale zyskujesz wsparcie mentorów;
  • Odpowiednia dieta dla kości — dieta DASH - uznawana za najzdrowszą na świecie; polega na ograniczeniu spożycia żywności wysokoprzetworzonej, tłuszczów, sody, cukru i takich produktów, które mają wysoki indeks glikemiczny;
  • Najlepsza dieta dla diabetyka i dla serca - to również wspomniana wyżej dieta DASH;
  • Najpopularniejsza i najlepsza dieta dla rodziny - fleksitarianizm, czyli elastyczny wegetarianizm, który czasem jest zasilany spożywaniem produktów mięsnych;
  • Najlepsza dieta roślinna - to oczywiście opisana wyżej - dieta śródziemnomorska;
  • Zupełnie nowe diety 2023 - warto zwrócić uwagę na fakt, że rok 2023 przyniósł zupełne nowości, w przypadki diet; a są nimi — dieta Keyto, czyli niskowęglowodanowy plan śródziemnomorski oraz dieta Pritikina, czyli nieprzetworzona dieta niskotłuszczowa.

Podczas diety, idealnie sprawdzą się roladki z cukinii z serkiem śmietankowym, bazylią i pomidorkami. Przepis znajdziesz na naszym kanale YouTube:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także