PoradyNaukowcy wyliczyli, jaka dawka jest śmiertelna. Zobacz, ile filiżanek kawy możesz wypić bez obaw

Naukowcy wyliczyli, jaka dawka jest śmiertelna. Zobacz, ile filiżanek kawy możesz wypić bez obaw

Kawa- Pyszności
Kawa- Pyszności
Źródło zdjęć: © Canva

14.09.2023 09:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpocząć inaczej dnia niż od kubka gorącej kawy. Potem często dochodzi kawa w południa, po pracy, do czegoś słodkiego i ilość filiżanek rośnie. Chociaż kawa sama w sobie ma udowodnione działanie prozdrowotne, to nie powinno się z nią przesadzać. Naukowcy wyliczyli, ile można jej wypić, aby sobie nie zaszkodzić.

Jeden z najsłynniejszych cytatów Paracelsusa mówi, że wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni truciznę. Warto zatem znać bezpieczną granicę, której lepiej nie przekraczać. Dotyczy to również kawy, którą Polacy namiętnie wypijają każdego dnia. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ile można wypijać kawy?

Osoba zdrowa, która nie boryka się z problemami z ciśnieniem ani sercem, może spokojnie wypić 3-4 kawy dziennie bez ryzyka dla zdrowia. Zgodnie z wytycznymi FDA, bezpieczna ilość kofeiny wynosi 400 miligramów na dobę, co przekłada się na około cztery lub pięć filiżanek kawy. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny, przez co nie ma jednej słusznej dawki, której należy się trzymać.

Kawa- Pyszności
Kawa- Pyszności© Licencjodawca

Niektóre schorzenia lub przyjmowane leki mogą sprawić, że nasz organizm stanie się bardziej wrażliwy na działanie kofeiny. Pod żadnym pozorem nie popija kawą leków. Może ona wchodzić w interakcje z lekami, co może wpływać na efektywność i działanie zawartych w nich substancji aktywnych.

Kofeina nie tylko w kawie

FDA (Agencja Żywności i Leków) ocenia, że toksyczne efekty, takie jak drgawki, mogą wystąpić po spożyciu około 12000 miligramów w krótkim odstępie czasu. Chociaż wypicie takiej ilości kawy wydaje się być niemożliwe, to większym zagrożeniem są inne produkty. Poza kawą kofeinę znajdziesz też w herbacie, yerbie, czekoladzie oraz suplementach diety, w szczególności tych, które przeznaczone są dla sportowców.

Kawa- Pyszności
Kawa- Pyszności© Licencjodawca

Objawy przedawkowania kofeiny

Jeśli pojawiają się u ciebie objawy takie jak bóle głowy, trudności z zasypianiem, przyspieszone tętno, uczucie niepokoju, drażliwość, częstsze oddawanie moczu, ból w okolicach klatki piersiowej i reakcje alergiczne, to najwyższy czas, aby ograniczyć kawę. Nawet przy niskich ilościach kofeiny, osoby bardziej wrażliwe mogą odczuwać skutki przedawkowania. Jeśli występują takie dolegliwości, zaleca się ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie kofeiny z codziennej diety. Warto również zwiększyć spożycie wody oraz skoncentrować się na jedzeniu produktów bogatych w składniki odżywcze.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także