NewsyOrganizacja wesela kosztuje fortunę. Nie uwierzysz, ile trzeba na to wydać w tym roku

Organizacja wesela kosztuje fortunę. Nie uwierzysz, ile trzeba na to wydać w tym roku

Ile kosztuje organizacja wesela? - Pyszności; Fot. Pixabay
Ile kosztuje organizacja wesela? - Pyszności; Fot. Pixabay

06.08.2023 19:50

Organizacja wesela wiąże się z niemałymi kosztami. Nie ma znaczenia, czy przyjęcie będzie skromne, czy ociekające luksusem - są wydatki, których nie sposób uniknąć. Najwięcej młodzi wydają na wyjęcie sali oraz catering, później jest cała reszta, jak muzyka, fotograf czy dekoracje. Ile to wszystko kosztuje?

Chcąc zorganizować nawet najbardziej skromną wersję przyjęcia weselnego na 50 osób, trzeba liczyć się z kosztami sięgającymi 30–45 tys. zł (według wyliczeń portalu lovelywedding.pl). Najwięcej, bo ok. 50 proc. budżetu ślubnego pochłania przyjęcie weselne. Dodatkowe koszty generują dekoracje, muzyka, fotograf. Ile to wszystko kosztuje w 2023 roku? 

Ile kosztuje wesele w 2023 roku? Cena za talerzyk

To, ile kosztować będzie organizacja wesela, zależy od mnóstwa czynników. Na sumę wydatków składa się nie tylko koszt tzw. talerzyka. To również fotograf, muzyka, dekoracje, stroje i wiele innych. Zacznijmy jednak od wynajmu sali. Tutaj na cenę wpływ ma kilka zmiennych: prestiż, lokalizacja, wielkość, pakiet. Niemniej, w 2023 roku widełki zaczynają się od 300 zł, kończąc nawet na 700 zł za jedną osobę.

Mowa tutaj o salach, które oferują cateringi i podają ceny za wynajem sali z już wliczonym konkretnym pakietem dań i napoi. Można też wynająć tylko salę, a catering załatwić we własnym zakresie. Warto rozglądnąć się za taką ofertą, bowiem może okazać się bardziej opłacalna. Coraz częściej młodzi decydują się na wesela w remizach. Większość takich budynków jest wyremontowana i oferuje dużo wyższy poziom od tego, jaki pamiętamy z wesel sprzed kilkunastu lat.

Do ceny talerzyka nie jest doliczony alkohol. Przyjmuje się, że na jedną osobę należy kupić pół litra wódki (tutaj trzeba liczyć ok. 24 zł za butelkę). Coraz częściej pary decydują się na obecność barmana na weselu - ok. 3 tys. zł. Dodatkowo trzeba też zamówić tort. Taki na 50-100 porcji kosztuje ok. 1-1,5 tys. zł. Chcąc uraczyć gości dodatkowymi słodkościami czy wiejskimi specjałami, trzeba liczyć się z kosztem od 1 do 2,5 tys. zł za wiejski/słodki stół. 

Organizacja wesela wiąże się ze sporymi kosztami - Pyszności; Fot. Pixabay
Organizacja wesela wiąże się ze sporymi kosztami - Pyszności; Fot. Pixabay

Organizacja wesela w 2023 roku. Ile kosztuje muzyka, fotograf i dekoracje?

W przypadku fotografa wiele zależy od tego, czy wybieramy opcję z wideo. Podobnie, jak w przypadku wielu innych kwestii, również tutaj widełki są dosyć szerokie. Koszt wynajęcia fotografa może kosztować od 3,5 tys. zł do nawet 10 tys. zł. Na cenę składa się wiele czynników, m.in. to, jaki pakiet wybieramy, jak daleko fotograf musi dojechać oraz jakim może pochwalić się doświadczeniem.

Wynajęcie zespołu muzycznego wiąże się z kosztem od ok. 7 tys. do 10 tys. zł. Oczywiście, są grupy, które są dużo tańsze. Im mniej popularny zespół oraz im mniej liczebna jest dana grupa muzyczna, tym mniej zapłacimy za taką oprawę. Alternatywą może być wynajęcie DJ-a. Tutaj widełki zaczynają się na ok. 3 tys., kończąc na 7 tys. zł w przypadku bardziej popularnych muzyków.

Organizacja wesela wiąże się też z dekoracją sali weselnej i kościoła. Za to wraz z kwiatami zapłacimy w przybliżeniu od ok. 5 tys. za skromniejszą wersję po ok. 10 tys. zł za bogatsze aranżacje. Za przystrojenie kościoła zapłacić można i 400 zł, i 1000 zł. Podobnie jest z wystrojem sali. Wszystko zależy od ilości dekoracji oraz użytych materiałów (świece, tkaniny, żywe kwiaty). Kolejny koszt to winietki (ok. 1-2 zł za 1 sztukę) i bukiet ślubny (od 300 zł do 1 tys. zł).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także