Pijesz wodę gazowaną? Takie mogą być skutki, a nie każdy ma świadomość

Czy woda gazowana jest zdrowa?
Czy woda gazowana jest zdrowa?
Źródło zdjęć: © Pixabay

21.05.2024 16:11, aktual.: 21.05.2024 18:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy woda gazowana jest szkodliwa? Czy od wody gazowanej rośnie brzuch? Mimo że napój ten znany jest już od XVIII w., do tej pory jak mantrę powtarza się wiele mitów, zawiązanych z jego spożywaniem. Czym tak naprawdę jest woda gazowana i jaki ma wpływ na zdrowie?

Woda gazowana to po prostu woda mineralna lub źródlana, która została wzbogacona o dwutlenek węgla pod ciśnieniem. Dla wielu osób woda gazowana to jedyny słuszny sposób nawadniania, kolejni zaś uważają, że jest szkodliwa dla zdrowia - niszczy szkliwo zębów i wywołuje problemy trawienne. Jaka jest prawda?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy woda gazowana jest zdrowa?

Woda gazowana w przypadku osoby zdrowej nie powinna wywoływać żadnych dolegliwości. Obecność dwutlenku węgla nie jest szkodliwa, a wręcz przeciwnie - może nieść za sobą pozytywne skutki. Woda gazowana, za sprawą bąbelków drażniących podniebienie i kubki smakowe, lepiej gasi pragnienie. Ponadto obecność dwutlenku węgla sprawia, że wodą dłużej pozostaje świeża.

Co istotne, woda gazowana - tak samo jak mineralna czy źródlana pozbawione bąbelków - jest skuteczna w nawadnianiu organizmu, a to jedna spośród wielu ważnych funkcji wody. Badania wykazały również, że picie wody gazowanej może prowadzić do natychmiastowego (ale krótkotrwałego) wzrostu uczucia sytości. To ze względu na bąbelki, które zwiększają uczucie pełności w żołądku, ale w żaden sposób nie przyczyniają się do stałego zwiększenia obwodu brzucha. Więcej - woda gazowana może pomóc w trawieniu i łagodzeniu zaparć.

Czy warto pić wodę gazowaną?
Czy warto pić wodę gazowaną? © Pixabay

Woda gazowana, szczególnie ta bez dodatków, nie zawiera kalorii, co czyni ją dobrym wyborem dla osób dbających o linię. Może być zdrową alternatywą dla słodzonych napojów gazowanych, pomagając w redukcji spożycia cukru. Warto dodać w tym miejscu, że woda gazowana nie niszczy szkliwa zębów. Robią to napoje gazowane z cukrem, natomiast naturalna woda gazowana jest znacznie mniej kwasowa i nie powinna powodować szkód.

Kto nie powinien spożywać wody gazowanej?

Osoby cierpiące na pewne schorzenia powinny zachować ostrożność w piciu wody gazowanej. Osoby z chorobą refluksową przełyku mogą zauważyć nasilenie objawów po spożyciu wody gazowanej, a osoby z nadwrażliwością jelit mogą doświadczać zwiększonego wzdęcia i dyskomfortu. Innymi przeciwwskazaniami do spożywania wody są: wrzody żołądka, nawracające bóle żołądka, przewlekła obturacyjna choroba płuc, problemy z gardłem lub krtanią, a także nadciśnienie tętnicze.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także