NewsyPolski klasyk na liście najlepszych surówek na świecie. Ta pozycja to nasza duma i chwała

Polski klasyk na liście najlepszych surówek na świecie. Ta pozycja to nasza duma i chwała

Polski akcent w rankingu najlepszych surówek na świecie
Polski akcent w rankingu najlepszych surówek na świecie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, tasteatlas.com | rh2010, tastetatlas.com

22.05.2024 07:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jest taka polska surówka, którą uwielbiają konsumenci nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. Skąd o niej wiedzą? Przy jakiej okazji jej próbowali? Co ich w niej urzekło? Tego nie wiemy; wiemy natomiast to, że spośród tysięcy surówek i sałatek z całego globu, polska mizeria została pięknie wyróżniona.

Chociaż kuchnia polska nie jest na świecie tak znana jak kulinarna scena Włoch, Japonii czy Hiszpanii, to nie jest też totalnie anonimowa w oczach obywateli globu. Oczywiście najbardziej znaną polską potrawą (a już z całą pewnością najbardziej z Polakami kojarzoną) są pierogi. To właśnie je wymienia się w tym konkretnym kontekście najczęściej. Niedawno okazało się, że również mizeria cieszy się na świecie wyjątkowymi względami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ranking najlepszych surówek i sałatek globu

W maju 2024 roku portal kulinarny Taste Atlas opublikował najnowszy ranking najlepszych surówek na świecie. Chociaż tym razem polski akcent nie znalazł się na podium, ani nawet w pierwszej dziesiątce (to udało się kiedyś żurkowi), mizerii i tak poszło naprawdę nieźle. Po zliczeniu głosów użytkowników portalu z całego świata okazało się, że polska surówka z ogórków, z notą wynoszącą 4.2 punktu w pięciopunktowej skali, zajęła 14 pozycję na liście.

W tym miejscu warto przypomnieć, że kiedyś jeszcze jedna polska potrawa została "doceniona" przez Taste Atlas. W 2023 roku niesławna czernina zajęła pierwsze miejsce spośród wszystkich... najgorszych zup na świecie. W takich okolicznościach sukces mizerii zdaje się jeszcze większy, prawda?

Grecy królują

W rankingu najlepszych surówek świata aż dwie pozycje na podium przypadły kuchni greckiej. Pierwszą lokatę zajęła Dakos — surówka z namoczonego chleba lub sucharów, oliwy, pomidorów i greckiego serca owczego. Trzecie miejsce to tymczasem klasyka o naprawdę międzynarodowym charakterze — sałatka grecka.

Mizeria zajęła 14 pozycję w rankingu
Mizeria zajęła 14 pozycję w rankingu© tasteatlas.com | tasteatlas.com

Pomiędzy tymi greckimi specjałami uplasowało się jeszcze danie z Tunezji. W zestawieniu najlepszych surówek i sałatek globu afrykańskie państwo reprezentowała Mechouia. Jest to sałatka z grillowanych, a następnie rozdrobnionych na purée warzyw takich jak papryka, cebula i bakłażan. Teraz już wiemy, po jakie sałatki sięgać, przebywając na wczasach w Grecji i Tunezji!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także